Polacy blokują drogi nie tylko ze względu na zboże i truskawki, ale także ze względu na kolejną ukraińską jagodę

W Polsce producenci malin od kilku dni blokują drogę prowadzącą do Opola w Lublinie, protestując przeciwko niskim cenom skupu jagód.

Jak podaje „Radio.lublin.pl”, polskim rolnikom nie podoba się fakt, że do kraju sprowadzane są maliny z Ukrainy, co uniemożliwia Polakom sprzedaż ich produktów po konkurencyjnej cenie.

„Wyprodukowanie wysokiej jakości malin kosztuje co najmniej 7 zł za kilogram (1,56 euro) plus koszt zbioru, czyli od 2 do 2,5 zł (45 do 56 centów)” – powiedział Krzysztof Cybulak, wiceprezes Prezes Zarządu Polskie Owoce Stowarzyszenie Plantatorów. , dodając, że kupujący oferują od 4 do 5 złotych (0,90 do 1,12 euro) za kilogram.

„Jak możemy konkurować, skoro z Ukrainy stale wysyła się maliny?” Zarówno z poprzedniego sezonu, jak i te nowe, świeże. W Internecie jest już kilkaset ofert, ponieważ zbiory na Ukrainie rozpoczęły się wcześniej. Mrożone maliny kosztują 6 zł” – powiedział K. Cybulaks.

Akcję protestacyjną z 3 lipca wspiera Polski Związek Sadowników, stąd „Agrounia”, kukri aktywnie protestowała przeciwko ukraińskiemu zbożu.

Eksport produktów rolnych z Ukrainy i polskie protesty

w 2022 r. Polska, Węgry, Słowacja i Bułgaria stanęły w obliczu nadwyżki ukraińskiej produkcji rolnej po zniesieniu ceł w UE.

Później, w wyniku masowych protestów lokalnych rolników, Polska, Węgry, Słowacja, Bułgaria i Rumunia ograniczyły import nasion pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy. Ograniczenia wprowadzono na tej podstawie, że ukraińska produkcja uniemożliwia lokalnym rolnikom sprzedaż swoich produktów.

W czerwcu 2023 r. Komisja Europejska przedłużyła zakaz importu produktów spożywczych z Ukrainy. Zakaz przedłużono do 15 września br.

w 2023 16 czerwca Związek Ogrodników Polskich wezwał Ministerstwo Rolnictwa do pilnego podjęcia działań mających na celu ograniczenie wysyłek truskawek z Ukrainy i ostatecznie ich całkowite wstrzymanie.
Związek Ogrodników Polskich przypomniał, że niekontrolowany wcześniej import zbóż spowodował spadek cen i chaos na rynku.

Edwin Claye

„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *