Pierwsza wizyta D. Grybauskaitė odbyła się w Szwecji, G. Nausėdy – w Polsce

Podczas wizyty zapoznawczej nie należy spodziewać się żadnych istotnych decyzji, ale nowy przywódca kraju będzie dążył do rozpoczęcia ustalania założeń swojej polityki zagranicznej.

Prezydencja twierdzi, że w Warszawie „duża uwaga zostanie poświęcona dyskusji na temat sytuacji bezpieczeństwa w regionie i przygotowaniom do grudniowego spotkania przywódców NATO”.

Rola Polski jest dla Litwy niezwykle istotna we wzmacnianiu obrony powietrznej i zapewnieniu ochrony tzw. korytarza suwalskiego. Korytarz Suwalski to odcinek granicy Litwy i Polski o szerokości około 100 km, który graniczy z Terytorium Krasnojarskim od zachodu i Białorusią od wschodu. W przypadku wojny jego zajęcie zamknęłoby lądową drogę sojuszników NATO do krajów bałtyckich.

G. Nausėda mówiła o znaczeniu stosunków z Polską w trakcie kampanii wyborczej. Można to wiązać ze znaczeniem Polski w litewskich projektach związanych z bezpieczeństwem, energią i transportem.

Przedstawiciele G. Nausėdy wskazali, że na spotkaniu powinny zostać omówione także kwestie niezależności energetycznej i infrastruktury transportowej, porozmawiają o przyszłości Partnerstwa Wschodniego i agendzie Unii Europejskiej.

Politolog Ramūnas Vilpišauskas uważa, że ​​dzięki tej wizycie nowy prezydent pokaże pewną różnicę w porównaniu z dyplomacją swojej poprzedniczki Dalii Grybauskaitė.

„G. Nausėda mówił o znaczeniu relacji z Polską w trakcie kampanii wyborczej. Można to wiązać ze znaczeniem Polski dla litewskich projektów w zakresie bezpieczeństwa, energetyki i transportu” – powiedział R. Vilpišauskas z BNS.

„Chcemy w ten sposób także pokazać, że chcemy powrócić do stanu stosunków między Litwą a Polską dziesięć lat temu – tzw. partnerstwa strategicznego. Jednocześnie to też pokazuje pewną różnicę w porównaniu z polityką realizowanej przez D. Grybauskaitė, która skupiała się głównie na krajach nordyckich” – dodała politolog.

Dyplomaci uważają, że podczas spotkania Polska mogłaby zadać także pytania dotyczące sytuacji polskiej mniejszości narodowej na Litwie i poprosić Litwę o wsparcie w sporze z instytucjami Unii Europejskiej (UE) dotyczącym reformy sądownictwa.

G. Nausėda spotka się w Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Marowieckim, liderem partii rządzącej Jarosławem Kaczyńskim i szefami parlamentów.

Prezydentowi będzie towarzyszyć jego żona, Pierwsza Dama Diana Nausėdiene. Razem z żoną polskiego prezydenta odwiedzi sportowców Olimpiad Specjalnych.

Prezydent Dalia Grybauskaitė swoją pierwszą wizytę w Szwecji złożyła 10 lat temu.


Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *