Organizatorzy „Sidabrinės gervės” ogłaszają pięć najchętniej oglądanych litewskich filmów

W 2023 roku 5 dzieł – „Remigranci”, „Pokolenie niegodziwości”, „Poeta”, „Pewnego razu na wsi” i „Czego mężczyźni nie wiedzą” – rywalizuje o nagrodę dla najchętniej oglądanego filmu w 2023 roku. świat. rok. O tym, który z tych filmów był najchętniej oglądany, będzie można przekonać się podczas gali wręczenia nagród „Srebrnego Żurawia”, która odbędzie się w najbliższą niedzielę.

Zdaniem Donatasa Ivoški, szefa działu marketingu APOLLO, ostatnie kilka lat było optymistyczne i pozytywne dla kina i kin. „W drugiej połowie roku widzowie zmęczeni pandemią i wojną pokazali, że chcą wrócić do kin. Jeszcze nie tak jak przed pandemią, ale trendy są pozytywne. Atuty oglądania filmów w domu. Bardzo się ucieszyłem, że litewscy filmowcy w końcu postanowili wypuścić swoje filmy zrealizowane w latach 2020-2021, a było ich z pewnością wiele, co zaowocowało silnym powrotem widzów, zwłaszcza w małych miejscowościach.

Myślę, że widzowie wrócili do kin bardziej wybiórczo, chcąc pozytywnego, jaśniejszego kina. Szuka lepszej jakości treści rozrywkowych lub innego filmu, którego nigdy wcześniej nie widział. Można zauważyć, że widzowie rzadziej wybierają filmy na ślepo, czekając na rekomendacje znajomych czy oceny krytyków filmowych, więc wyższą frekwencję kinową zauważyliśmy dopiero w drugim lub trzecim tygodniu rzucania. Dotyczy to zarówno największych wytwórni hollywoodzkich, jak i filmów litewskich. Mimo wszystko najmocniejsze i najpopularniejsze filmy wyprzedały się – mówi D. Ivoška.

Wśród najpopularniejszych filmów ostatnich lat – reż. Komedia „Reemigranci” Kęstutisa Gudavičiusa opowiada o przygodach emigrantów, którzy wrócili z Anglii do kraju pochodzenia.

„Uważam, że 30% sukcesu filmu to kampania reklamowa, 30% to wybrana data, 30% to sam film, a pozostałe 10% to inne nieprzewidywalne aspekty”. „Reemigrantai” to litewska komedia, ale jeśli poszukasz głębiej, zobaczysz, że przypomina scenariusz sztuki Mikołaja Gogola „Audytor”, w której urzędnicy mieszają zwykłych ludzi z długo wyczekiwanymi gośćmi. Być może ta podstawa klasycznego dzieła ma wpływ na opinię publiczną. Wreszcie chcieliśmy, aby widzowie wyszli z kina w dobrych nastrojach” – o przyczynach popularności filmu mówi jego producent Mantvidas Žalēnas.

Jednym z najczęściej oglądanych filmów jest „The Wicked Generation” w reżyserii Emila Vėlyvisa. W filmie fabularnym główny bohater musi nie tylko wciągnąć się w dramat wewnętrznych relacji rodzinnych, przełknąć jawnie okazywaną nienawiść do homoseksualnej dziewczyny czy poczuć, jak przyjaciele zamieniają się we wrogów w pogoni za politycznymi wyżynami, ale także rozwiązać krwawe zagadki w spokojne prowincjonalne miasteczko, którego wątki sięgają czasów sowieckich. Wicked Generation zdobywa 4 kolejne statuetki Srebrnego Żurawia.

Dużą rzeszę widzów do kin przyciągnął także film „Poeta” reżyserów Vytautasa V. Landsbergisa i Giedriusa Tamoševičiusa. Taśma była nominowana w 9 innych kategoriach nagród „Sidabrinės gerves”. Oparty na prawdziwych historiach litewskich partyzantów film układa w całość zagadkę życia poety Kostasa Kubilinskasa. Film ukazuje konsekwencje wolności, poświęcenia, trudnych, ale nieuniknionych wyborów.

Film „Czego mężczyźni nie wiedzą” reżysera Roberta Kuliūnasa zaoferował widzom niespotykaną dotąd w kinie litewskim fabułę „zamiany ciał” – aktorzy Rimantė Valiukaitė i Vytautas Rumšas Jaunesnysis, którzy wcielili się w głównych bohaterów filmu, zamieniają się ciałami . Według reżysera filmu ta historia mogła uwieść publiczność. „Myślę, że może ludzi interesował sam temat, nieodkryta jeszcze w kinie litewskim fabuła, gra aktorów – Vytautas Rumšas Jaunesnijos, Rimantė Valiukaitė, Kirilos Glušajevs, dość subtelny, bardziej intelektualny humor. Publiczność zmian, szukają oryginalności, dobrej historii, jakości. To właśnie staraliśmy się połączyć w tym filmie. „Czego mężczyźni nie wiedzą” to adaptacja czeskiego hitu filmowego, którą wzbogaciliśmy o istotne tematy, najciekawsze momenty i problemy dla naszych widzów” – mówi R. Kuliūnas.

Wysiłki reżysera, aktora i scenarzysty Mariausa Pocevičiusa, by zgromadzić wpływowych litewskich twórców filmowych, również nie pozostały niezauważone. Jego film „Pewnego razu na wsi” to jeden z filmów, który przyciągnął do kin najwięcej widzów. Film opowiada o perypetiach życia Martyna, który mieszka w Wiejsajach i nie może odnaleźć swojej żony. The film features a cast of well-known faces – Laurynas Jurgelis, Gelminė Glemžaitė, Ramūnas Cicėnas, Vaidotas Grincevičius, Giedrius Sasnauskas, Laurynas Zmejauskas, Mantas Stonkus, Mantas Bartuševičius, Žiedūnė Mardosaitė, Marius Repšys, Paulius Mikolaitis.

Edwin Claye

„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *