Nowy poziom nadzoru. Program Barbary. Polska wyrzuca 1 200 000 000 dolarów (Zdjęcie)






W ramach programu „Barbara” polska armia planuje pozyskać cztery amerykańskie balony, które uzupełnią możliwości samolotów wczesnego ostrzegania.





Dołącz do zespołu technology.lt!

Darmowy grafik, zarobki, wiele ciekawych zajęć. Nie jest wymagane żadne doświadczenie, wystarczy zapał.

Zainteresowany? Wypełnij ten formularz!




Sekretarz MON Paweł Bejda poinformował w mediach społecznościowych o zakończeniu negocjacji z Departamentem Stanu USA w sprawie sprzedaży czterech balonów rozpoznawczych. Amerykanie szacują koszt zakupu sprzętu, łącznie z logistyką, na 1,2 miliarda dolarów. dolarów. Technologia WP przekazuje szczegóły umowy.


„Negocjacje zostaną zakończone i umowa zostanie podpisana w najbliższym czasie. Wraz z dostawą do Polski nowych systemów obserwacje nieba osiągną jakościowo nowy poziom” – pisze Bejda.



Zgoda Departamentu Stanu jest zwieńczeniem długiego procesu, który rozpoczął się w maju 2023 roku – piszą autorzy artykułu. Następnie Agencja Uzbrojenia ogłosiła realizację programu Barbara, w ramach którego polska armia zakupi cztery amerykańskie balony.




Balony rozpoznawcze będą uzupełnieniem polskich samolotów wczesnego ostrzegania. Jako narzędzie obserwacyjne sprawdzą się w czasie pokoju, pozwalając na bardzo długie przebywanie w powietrzu z radarem lub innym sprzętem rozpoznawczym.


Umieszczając radar na dużej wysokości, neutralizowany jest wpływ przeszkód na ukształtowanie terenu i krzywiznę Ziemi, co zwiększa zasięg wykrywania różnych obiektów.


W tej kwestii eksperci Defence Express piszą, że plany nabycia tych urządzeń w Polsce pojawiły się już w 2017 roku. Jednak po skandalu z rosyjską rakietą Ch-55, która przeleciała nad terytorium Polski, Polska zaczęła formować batalion balonowy, aby wzmocnić swoje siły obrona powietrzna. Jednocześnie twierdzono, że balony będą w stanie wykryć cel w odległości kilkuset kilometrów.


Wśród innych możliwych systemów, które mogłyby kupić w Polsce, wymieniany jest także system JLENS opracowany przez firmę Raytheon.

Podziel się z przyjaciółmi

Autoryt. prawa: MTPC

uwagi

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *