Litwa i Polska wzywają do zwiększenia presji na Rosję i Białoruś

Ministrowie spraw zagranicznych Litwy i Polski. Zdjęcie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis spotka się we wtorek w Varuvie z ministrem spraw zagranicznych Polski Radosławem Sikorskim. Podkreśli potrzebę wzmocnienia sankcji wobec Rosji i Białorusi oraz przestrzegania przez państwa regionalne ich jednolitego wdrażania.

Jednym z działań mających na celu osłabienie Rosji i zapewnienie Ukrainie zwycięstwa jest dalsze zaostrzanie sankcji wobec Rosji i Białorusi. G. Landsbergis, cytowany w komunikacie MSZ (URM), stwierdza, że ​​strony zaangażowane na granicy z Rosją i Białorusią muszą przestrzegać jednolitego mechanizmu stosowania sankcji i podejmować wspólne wysiłki w celu ich pokrycia.

Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych ministrowie zgodzili się, że istnieje potrzeba zasadniczej zmiany długoterminowego zagrożenia stwarzanego przez Rosję, nadając priorytet jego kompleksowemu powstrzymaniu.

Ministrowie omówią także potrzebę koncentracji wysiłków w ramach przygotowań do spotkania Grupy Waszyngtońskiej, aby osiągnąć jak najszybszą integrację Ukrainy z Unią Europejską i NATO, bez opóźniania realizacji projektów infrastruktury krytycznej wzmacniających gospodarkę i środowisko bezpieczeństwa. z Litwy i Polski.

Musimy przetestować to, co od dawna pomagaliśmy krajom kandydującym do członkostwa w Unii Europejskiej: rozpocząć negocjacje akcesyjne z Ukrainą i Mołdawią tak szybko, jak to możliwe, najpóźniej za cztery miesiące, powiedział po spotkaniu G. Landsbergis.

Jako projekty krytyczne dla dwóch minister wymienił synchronizację sieci elektroenergetycznej z sieciami Europy kontynentalnej, ważne połączenie podmorskie Harmony Link, budowę europejskiej linii kolejowej Rail Baltica i przebudowę autostrady Via Baltica.

G. Landsbergis zauważył w komunikacie, że strategiczne partnerstwo między Litwą a Polską wzmacnia się, Minister Spraw Zagranicznych zaprosił także R. Sikorska na doroczne spotkanie szefów litewskiej misji dyplomatycznej.

Minister spraw zagranicznych spotkał się także z wicepremierem i ministrem obrony narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i omówił potrzebę współpracy w zwalczaniu zagrożeń cybernetycznych i hybrydowych oraz opracowywaniu nowoczesnych wojskowych środków reagowania.

Według MSZ ministrowie są zgodni co do tego, że bezpieczeństwo wschodniej flanki i NATO bezpośrednio zależy od zwycięstwa Ukrainy nad rosyjskim agresorem.


Zabrania się powielania informacji agencji informacyjnej BNS w mediach publicznych oraz na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my powiadomimy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.