Podczas dyskusji na temat szczególnej roli współpracy polsko-litewskiej w architekturze bezpieczeństwa regionu w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę szef państwa zauważył, że oba kraje bez czekania i bez wahania zaczęły zapewniać – finansowe, wsparcie militarne i humanitarne – dla Ukrainy od początku wojny.

„Nasze odważne i wspólne działanie w polityce międzynarodowej znacząco przyczyniło się do wielu ważnych procesów: wprowadzenia reżimu sankcji UE wobec Rosji i Białorusi, zamrożenia rosyjskich oligarchów i aktywów państwowych, zapewnienia finansowania Ukrainy poprzez instrumenty UE, rezygnacji ze źródeł energii. Litwa i Polska będą nadal współpracować, aby pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i agresję” – podkreślił G. Nausėda.

Według szefa Litwy głównym celem jest obecnie dalsze udzielanie Ukrainie potrzebnego jej wsparcia.

„Partnerstwo Litwy i Polski we wspieraniu Ukrainy nie zachwiało się aż do zwycięstwa, będziemy go nadal słuchać, nie pozwolimy, aby agresor dyktował swoje zasady” – powiedział prezydent.

Jak wynika z komunikatu prasowego prezydencji, głowa kraju podkreśliła znaczenie Trójkąta Lubelskiego – trójstronnego formatu łączącego Polskę, Litwę i Ukrainę – w walce Ukrainy z agresorem i na drodze do integracji euroatlantyckiej.

„Przeszłość historyczna i doświadczenia państw Trójkąta Lubelskiego pozwalają nam jak nikt inny ocenić zagrożenia, jakie niesie ze sobą Rosja. Dlatego jednocześnie musimy stale przypominać o niebezpieczeństwie, jakie Rosja stwarza dla bezpieczeństwa i porządku, nie tylko Europy, ale i całego świata” – stwierdził G. Nausėda.