„Litgrid”: cena energii elektrycznej na Litwie wzrosła w lipcu o 37%

Zdjęcie: Judita Grigelyts (V).

Średnia hurtowa cena energii elektrycznej na Litwie wzrosła w ostatnich miesiącach o 37% do 305 euro za megawatogodzinę (MWh), a jednym z głównych powodów jest ograniczenie rosyjskiego gazu ziemnego w Europie, według sieci przesyłu energii elektrycznej . Operator sieci Litgrid.

Zaznacza jednak, że w lipcu odnawialne źródła energii wytworzyły 56% energii elektrycznej produkowanej na Litwie i tym samym przyczyniły się do wzrostu cen energii elektrycznej.

Według dyrektora Departamentu Strategii Litgrid, Liutaursa Varanaviiusa, choć największą generację energii słonecznej obserwuje się latem, nie można było odejść od wykorzystywania drogiego gazu ziemnego do produkcji energii elektrycznej.

Energia elektryczna ilumi zaspokajała zapotrzebowanie na energię elektryczną w okresach, gdy produkcja źródeł odnawialnych była niska. W lipcu produkcja energii elektrycznej wzrosła o ponad 37%, powiedział w komunikacie.

Według L. Varanaviiusa na początku lipca ceny gazu wzrosły w wyniku działań Kremla o ograniczeniu dostaw gazociągu do 40% przepustowości oraz planowanego remontu. Ponadto po okresie remontu gazociąg nie pracował z pełną przepustowością i na koniec lipca był ograniczony do 20% jego przepustowości.

L. Varanaviius zauważa, że ​​wysokie ceny gazu, a także fale wojny dotykają całą Europę.

Wczoraj iw Europie Południowej obserwowaliśmy fale wojny, w wyniku których praca energetyki jądrowej i wodnej była ograniczona. We Francji średnia cena w lipcu osiągnęła nawet 400 euro z powodu ograniczonych prac w elektrowni jądrowej, powiedział.

Vjo, hydro, Kruonis hydro i Sauls elektrins razem wyprodukowały 170 GWh energii elektrycznej, czyli o 6,9% więcej niż birel. Większość energii elektrycznej wyprodukowały elektrownie słoneczne (44 GWh) i wiatrowe (85 GWh). W ciągu miesiąca na Litwie wyprodukowano łącznie 301 GWh energii elektrycznej, o 29% więcej niż w birelu.

W ubiegłym miesiącu zużycie energii elektrycznej wyniosło 829 GWh, a średnie godzinowe zużycie wzrosło o około 2,7%.

Całkowity przepływ importu stanowił 70% zużycia ropy. Import na Litwę wzrósł o 5%. Import do Skandynawii przez NordBalt wyniósł 61%, na Łotwę 25%, a około 14% z Polski. Eksport wzrósł o 41%, Polska o 85%, Łotwa o 15%.


Powielanie informacji z agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *