W sumie te trzy kraje zapobiegły już przedostaniu się na swoje terytorium 100 192 nielegalnych migrantów z Białorusi od środy do czwartku o północy. W środę tą drogą próbowało przedostać się do Polski aż 190 cudzoziemców, w tym 67 na Łotwę. Granica litewska była spokojna i w ciągu dnia żaden cudzoziemiec nie odważył się jej nielegalnie przekroczyć z Białorusi.

Według serwisu, Polska podjęła najwięcej prób od prawie dwóch lat – 65 757. W ubiegłym roku do tego kraju próbowało przedostać się 36 448 nielegalnych migrantów, w ubiegłym – 14 997, w tym roku – 14 312.

Według stanu na 3 sierpnia 2021 r., kiedy funkcjonariusze VSAT otrzymali prawo do zawracania białoruskich imigrantów, którzy próbowali przekroczyć granicę w niedozwolonych miejscach, strażnicy granic litewskich odmówili wjazdu 20 581 z nich. VSAT zapobiegł nielegalnemu przedostaniu się na Litwę z Białorusi 8106 takich cudzoziemców w 2022 r. – 11211. W tym roku liczba ta znacznie spadła i jest 11-krotnie niższa niż w Polsce i 3,5-krotnie niższa niż na Łotwie, czyli 1264 z tych cudzoziemców nie wpuszczony na Litwę.

W momencie, gdy Łotwa realizowała politykę wypychania migrantów, do kraju nie przedostało się 13 854 nielegalnych migrantów z Białorusi, w tym w zeszłym roku 4026, w ubiegłym 5290 i w tym roku 4538.

Litwa jest krajem tranzytowym dla migrantów

Według VSAT zdecydowana większość migrantów przybywających do UE z Białorusi to stosunkowo młodzi i silni fizycznie mężczyźni, szukający lepszego życia na Zachodzie. Ubiegają się o azyl w pierwszym kraju Wspólnoty Narodów, choć w ogóle nie wiążą z nim swojej przyszłości. Po rozpoczęciu tych procedur szukają możliwości nielegalnej ucieczki do Europy Zachodniej. Litwa w swoich planach jest także jedynie państwem tranzytowym.

W ubiegłym roku 1 stycznia. w zagranicznych ośrodkach rejestracyjnych na Litwie przebywało 3403 migrantów, z których zdecydowana większość przedostała się na Litwę nielegalnie jeszcze przed legalizacją zamachów stanu. Uzyskawszy prawo do czasowego opuszczenia ośrodków i przemieszczania się na ograniczony czas na terytorium Litwy bez możliwości opuszczenia jej granic, migranci masowo wykorzystali tę możliwość i przy pierwszej nadarzającej się okazji uciekli do Europy Zachodniej.

1 stycznia tego roku. W zagranicznych ośrodkach meldunkowych na Litwie było ich 205, a według czwartkowych danych w ośrodkach na Litwie było ich 154.