Kłajpeda wstrząsnęła Polską i zdobyła dwa medale Mistrzostw Europy

Na starcie w biegu na 800 m wyróżniał się mieszkaniec Kłajpedy.

20-latek z Kłajpedy, który po raz pierwszy startował w międzynarodowych zawodach, zaskoczył spokojem, dobrym przygotowaniem i wytrzymałością.

W przeważającej mierze piąty E. Vaičiulis dogonił liderów w ostatniej fazie wyścigu.

Pierwsza dwójka – mistrz Norwegii Tobias Allers-Hansen (2 min. 00,90 sek.) i wicemistrz Hiszpanii Jaime Martinez Morga (2 min. 01,42 sek.) – walczyła między sobą, a E. Vaičiulis (2 min. 01,91 sek.) niemal dobiegł do mety i zdobył brązowy medal, na chwilę zostawiając Polaka Michała Kulpa (2 min. 01,96 sek.) w tyle.

„Do mety dałem z siebie ostatnie siły” – przyznał brązowy medalista – „na kolejne metry, jeśli w ogóle w ogóle były, nie miałem już sił”.

Jolanta Petrilė, trenerka biegacza, komentując występ uczennicy, zauważyła, że ​​przebieg walki na torze był pomyślny.

„Zawodnicy biegli w stosunkowo wolnym tempie podczas pierwszego okrążenia” – wyjaśniła. – Było to wygodne dla E. Vaičiuli. Prawdziwa walka rozegrała się na drugim okrążeniu, zwłaszcza 200 metrów przed metą. Jestem szczęśliwy, że student doskonale rozłożył swoje siły i nadal miał je do decydującego zamachu.

Następnego dnia E. Vaičiulis zdobył także brąz w biegu na 3000 m.

E. Vaičiulis pokonał dystans w 11 minut. 01:26.

3000 m przeszkód pokonali prawdopodobnie gospodarze, czyli Polacy. Pokonana przez Rafała Władysława Nowaka – 9 min. Drugie miejsce – 10 minut – zajął Michał Wojciechowski z czasem 59,21 sekundy. 06:07.

„E. Vaičiulis dokonał właściwego wyboru, nie goniąc liderów, ale uważnie monitorując sytuację o trzecie miejsce. Gdyby próbował dogonić Polaków, prawdopodobnie nie miałby nawet sił walczyć o brązowy medal” , trenerka Jolanta Petrilė była zadowolona z taktyki ucznia.

Litwini zdobyli w Szczecinie 2 złote i 4 brązowe medale.

Złoto zdobyli dyskoboli Mažvydas Paurys i miotacz kulowy Vytenis Ivaškevičius, który pobił rekord mistrzostw Europy, natomiast miotacz młotem Paulius Jūdvytis i miotacz kulą Šarūnas Zdanavičius dodali do medalowej kolekcji naszego kraju brązowe trofea.

„Naprawdę nie spodziewaliśmy się, że zdobędziemy tak wiele medali” – powiedział Edvinas Kriūnas, przewodniczący Litewskiego Komitetu Sportu Niesłyszących. – Pięciu zawodników z sześciu, którzy pojechali do Polski, zostało zwycięzcami. Dwóch z nich – P. Jūdvytis i E. Vaičiulis – to osoby początkujące i po raz pierwszy startujące w międzynarodowych zawodach. W mistrzostwach zebraliśmy owoce ciężkiego treningu sportowców i specjalistów.”

W klasyfikacji medalowej reprezentacja Litwy zajęła siódme miejsce wśród 23 krajów z sześcioma trofeami.

W pchnięciu kulą kobiet zadebiutowała kolejna reprezentantka Litwy – Greta Šlevinskytė. W obliczu doświadczonych rywalek młoda dziewczyna z Kłajpedy zajęła szóste miejsce. W swoim najlepszym wykonaniu Litwinka posłała piłkę na odległość 9 m i 75 cm.