Katastrofa pod Smoleńskiem była spowodowana wybuchami w samolocie – Respublika.lt

Polska specjalna komisja śledcza poinformowała we wtorek, że katastrofa samolotu w Smoleńsku w 2010 roku, w której zginął ówczesny prezydent Polski, była spowodowana ładunkami wybuchowymi umieszczonymi na pokładzie samolotu. Katastrofa w zachodniej Rosji, w której zginął prezydent Lech Kaczyński, spowodowała śmierć 96 osób.


×

5 zdjęć

Tysiące ludzi zgromadziło się w Krakowie na pogrzebie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony. EPA-Elta Zdjęcie

W drodze do Smoleńska oficjalna polska delegacja wzięła udział w uroczystości upamiętniającej wymordowanie tysięcy Polaków przez sowiecką bezpiekę w Katyniu w 1940 roku.

Przyczyna katastrofy wciąż jest w Polsce przedmiotem gorących dyskusji: jedni uważają, że było to celowe, inni odrzucają ją i nazywają teorią spiskową.

„Prawdziwą przyczyną katastrofy smoleńskiej były dwie eksplozje w ostatniej fazie lotu” – wynika z raportu zamieszczonego na stronie internetowej komisji rządowej, samolot został załadowany materiałami wybuchowymi.

Rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) od wielu lat twierdzi, że katastrofa nie była wypadkiem, wbrew wstępnym ustaleniom obwiniającym złą pogodę, błędy popełniane przez polskich pilotów i rosyjskich kontrolerów ruchu lotniczego.

Rosja, która odmawia wydania wraku samolotu do czasu zakończenia śledztwa, kategorycznie odmawia jakiejkolwiek odpowiedzialności za katastrofę i obwinia Polskę.

Z nowego raportu z Warszawy wynika, że ​​na fragmentach samolotu znaleziono ślady materiałów wybuchowych, a dwa urządzenia wybuchowe mogły zostać podłożone na samolocie podczas napraw w Rosji. Mówi się, że remont miał miejsce w fabryce Aviakor w Samarze, „wtedy należącej do rosyjskiego oligarchy Olega Deripaski, przyjaciela ówczesnego rosyjskiego premiera Władimira Putina”.

Raport używa ostrożnych słów o „możliwych” materiałach wybuchowych i mówi, że prezydent Polski był celem jego antyrosyjskiej polityki, ale wypadek nie kwalifikuje się jako morderstwo.

ostatnie wieści

Subskrypcja gazet online


Nie zgadzam się – porozmawiajmy o tym!

Nie denerwuj się komentatorami, ale komentarze zawierające przekleństwa zostaną automatycznie usunięte bez przeprosin.

Respublika.lt zastrzega sobie prawo do usuwania niegrzecznych komentarzy, które są przyprawione, niezwiązane z tematem, podpisane czyimś imieniem, naruszają prawo, promują spam lub nawołują do przestępstw. Jeśli nawołujesz do przemocy, nienawiści rasowej, narodowościowej, religijnej lub innej, Twoje iskry słów mogą zamienić się w ciężką tonę w drodze do domu – na żądanie przekażemy Twoje dane do specjalnych służb litewskich.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.