Już jutro rozpoczyna się VI Forum Nidy

Tym razem zgromadzeni w Nidzie intelektualiści z Litwy, Niemiec, Polski, Francji i Ukrainy będą dyskutować o sile i jedności, bo takiemu tematowi poświęcone jest tegoroczne forum.

„Debata na temat jedności lub braku jedności Europy jest oczywiście tak stara, jak sama Unia Europejska. W rzeczywistości prawdopodobnie nawet starsza. Obecnie napędza ją głównie brexit, który stał się oznaką braku jedności. W tamtym czasie doszło do dużo się mówi o groźbie całkowitego rozpadu jedności europejskiej. Pandemia zgasiła te słowa. A wojna na Ukrainie zaostrzyła je do granic możliwości”. – pisze Antanas Gailius, inicjator i patriarcha forum, w oficjalnym komunikacie forum.

Podczas szóstego Forum Nida uczestnicy będą starali się postawić diagnozę jedności Europy, wiedząc z góry, że nie będzie ona ostateczna, bo życie jest ciekawsze niż wszelkie nasze przewidywania.

Bernardas Gailius – profesor Wydziału Historycznego Uniwersytetu Wileńskiego, autor i pisarz – w swoim wystąpieniu zatytułowanym „Dlaczego wygraliśmy?” przeanalizuje wiek XX. Historia zachodnich idei solidarności i walki politycznej.

Michael Wolffsohn, były profesor Uniwersytetu Bundeswehry w Monachium, urodzony w Tel Awiwie niemiecki historyk i osoba publiczna, który spędził dzieciństwo w Berlinie Zachodnim z czasów zimnej wojny, wygłosi wykład zdalnie. Profesor podejmie próbę odpowiedzi na pytanie o tożsamość niemiecką, która na przestrzeni ostatniego stulecia ulegała różnym radykalnym przemianom. „Tylko w XX wieku było sześć różnych Niemiec. Niemcy to Niemcy, ale nie takie same. Obywatele niemieccy zawsze byli Niemcami, ale od początku do końca XX wieku często nie byli dokładnie tacy sami, a dla Nie zawsze, ale często byli to ci sami Niemcy” – pisze Wolffsohn, który w swoim wystąpieniu podzieli się swoimi przemyśleniami, wskazówkami i tezami na temat XX wieku. historii Niemiec i spróbuję spojrzeć w XXI wiek.

Jarosław Kuisz – polski historyk państwa i prawa, politolog, eseista. Założyciel i redaktor publikacji „Kultura Liberalna”. Profesor nadzwyczajny w Instytucie Historii Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego – będzie skupiał się na aspektach odpowiedzialności i moralności w kontekście traumy historycznej. „Jak rozmawiać o historii i wojnie we współczesnej Europie?” – pyta dr Kuiz.

Chantal Delsol – profesor filozofii politycznej, dyrektor Centrum Studiów Europejskich na Uniwersytecie Marne-la-Vallée w Paryżu, prezes Akademii Nauk Moralnych i Politycznych, która określa siebie jako liberalną neokonserwatystkę – wygłosi wykład pt. „Zachód w niebezpieczeństwie: wspólne pamiętanie i uczenie się na nowo” i podkreśla, że ​​w zasadzie musimy rozmawiać o Europie jako całości, a nie tylko o „Zachodzie”.

Andrij Kurkow – popularny współczesny ukraiński pisarz i scenarzysta, jeden z najbardziej znanych za granicą, piszący po ukraińsku i rosyjsku oraz opisujący w swoich powieściach współczesną ukraińską rzeczywistość – zada pytanie: „Czy tożsamość Ukraińców jest kuloodporna? brutalnej wojny, która trwa na Ukrainie, to pytanie nie jest retoryczne.

Mohamed Amjahid, niemiecko-marokański dziennikarz i autor, który w swoich książkach i dziennikarstwie porusza problematykę rasizmu, wygłosi wykład na temat kwestii migracji w Europie w kontekście powszechnych praw człowieka zatytułowany „Dobrzy uchodźcy, źli uchodźcy”.

Pytań zadawanych przez uczestników forum rzeczywiście jest tak wiele, że oczywiście łatwiej jest je zadać, niż na nie odpowiedzieć.

Czy jest coś, co można nazwać podstawą jedności Europy, a nawet szerzej świata zachodniego? W jakim stopniu nasza jedność zależy od interesów każdego kraju? Czy mówiąc o jedności, nie mamy zazwyczaj na myśli ideału, który, jak wszystkie ideały, nigdy nie zostaje zrealizowany, lecz który mimo to pozostaje dążeniem? Czy możliwa jest jedność, gdy kwestia, w której musimy się zgodzić, nie jest tak zabójcza jak wojna na Ukrainie? Listę tę można kontynuować niemal w nieskończoność.

Poczekajmy, co zostanie do niego dodane i jakie odpowiedzi udzielą prelegenci Forum.

Forum odbędzie się 8 i 9 września w Muzeum Historycznym Mierzei Kurońskiej w Nidzie.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *