Jeśli Nord Pool zawiesi handel rosyjską energią elektryczną, to jej import zostanie wstrzymany również na Litwie

Fot. Judita Grigelytė (VŽ)

Operator giełdy energii Nord Pool zdecydował o zawieszeniu obrotu rosyjską energią elektryczną od jedynego importera w krajach bałtyckich, grupy spółek Inter RAO.

Dodano komentarz od dyrektora generalnego Litgrid R. Masiulisa

Oznacza to, że od niedzieli będzie zawieszony import rosyjskiej energii elektrycznej na Litwę – poinformowało w piątek Ministerstwo Energii.

Zapotrzebowanie na energię elektryczną na Litwie będzie zaspokajane przez lokalną produkcję i import poprzez istniejące połączenia ze Szwecją, Polską i Łotwą.

Po tym, jak Rosja rozpoczęła wojnę na Ukrainie, litewskie firmy również odmówiły importu rosyjskiej ropy i gazu ziemnego.

„To niezwykle ważny krok, nie tylko na drodze Litwy do niezależności energetycznej. „Jest to wyraz naszej solidarności z Ukrainą w stanie wojny, ponieważ nie możemy pozwolić, aby nasze pieniądze sfinansowały rosyjską machinę wojenną” – powiedział minister energetyki Dainius Kreivys. oświadczenie.

Minister podkreśla również, że Litwa osiągnie pełną niezależność energetyczną tylko wtedy, gdy z sukcesem wdroży synchronizację sieci elektroenergetycznych z Europą Zachodnią, zabezpieczy swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną poprzez lokalną produkcję zielonej energii i stanie się krajem eksportującym energię elektryczną.

„Zawieszenie handlu energią elektryczną z Rosją nie wpłynie na litewski system przesyłowy energii elektrycznej i jego niezawodność. Potrzeby energetyczne kraju będą zaspokajane przez lokalne elektrownie oraz import od partnerów strategicznych – krajów Unii Europejskiej poprzez istniejące połączenia ze Szwecją, Polską i Łotwę – mówi Rokas Masiulis, dyrektor generalny Litgrid.

W ubiegłym roku import z tych krajów stanowił 83% całkowitego importu energii elektrycznej do kraju, informuje Litgrid.

R. Masiulis zwraca również uwagę, że rynki państw trzecich nie są powiązane z europejskim rynkiem energii elektrycznej, a ich oferty nie kształtują cen w litewskim obszarze obrotu. Dlatego zawieszenie handlu z Rosją nie wpłynie znacząco na ceny energii elektrycznej. na Litwie.

Według Litgrid rosyjski import energii elektrycznej na Litwę zmniejszył się w ostatnich latach. W ubiegłym roku import energii elektrycznej z Rosją stanowił 17% całkowitego importu energii elektrycznej na Litwę i 16% całkowitego zużycia energii elektrycznej kraju.

Firma przypomina, że ​​Litwa podjęła już działania mające na celu ograniczenie importu energii elektrycznej z krajów trzecich. W celu zapewnienia stabilności i niezawodnej pracy sieci przesyłowych w marcu br. podjęto decyzję o zmniejszeniu ilości energii elektrycznej importowanej z Rosji do krajów bałtyckich o 300 MW. W efekcie zdolność importowa połączeń systematycznych litewsko-rosyjskich została zmniejszona do 150 MW.

Od 2020 roku z początkiem listopada zawieszone są również przepływy handlowe z Białorusią istniejącymi połączeniami Litwy.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.