Największy w tym roku handel kokainą został przechwycony: cena na czarnym rynku wynosi 0,5 mln. euro

Na granicy z Polską celnicy znaleźli w schowku samochodowym około 4,5 kg kokainy.

To największa przesyłka przemytu narkotyków zatrzymana przez litewskie służby celne w tym roku, według Służby Celnej Kryminalnej (CCS).

Na czarnym rynku taka ilość tych leków może kosztować około 0,5 miliona. zgłosił się do MKT i prokuratury.

We wtorek wieczorem patrol celny zatrzymał Seat Altea XL na dawnym przejściu granicznym Kalvarija. Jego kierowca był pewny powrotu z podróży, ale mówił niespójnie, nie potrafiąc wyjaśnić celu podróży, a jego zachowanie było podejrzane przez funkcjonariuszy.

Prowadzący samochód mieszkaniec dzielnicy Jonava tłumaczył urzędnikom, że wraca z wycieczki do Warszawy. Jednak zachowanie kierowcy wzbudziło podejrzenia wśród urzędników – mężczyzna był bardzo podekscytowany, mówił niespójnie i nie potrafił nawet wyjaśnić celu swojej podróży za granicę.

Seat Altea XL został dostarczony na stację drogową Kybartai, gdzie maszyna została przetestowana z mobilnym systemem kontroli rentgenowskiej.

Zdjęcie służby kryminalnej celnej

Po dalszych szczegółowych oględzinach w bagażniku auta, pod miejscem na koło zapasowe, funkcjonariusze znaleźli misterną kryjówkę – sterowaną elektromagnesami i otwieraną po naciśnięciu przycisku. W kryjówce znaleziono cztery opakowania białego proszku.

Aresztowano skazanych, samochód i kierowcę. W kowieńskim oddziale MKT wszczęto wstępne śledztwo w sprawie handlu narkotykami. Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Kownie.

W czwartek kierowca został zatrzymany na miesiąc decyzją kowieńskiego sądu rejonowego.

W ubiegłym roku naukowa policja celna wszczęła 202 wstępne dochodzenia w sprawie narkotyków, w 2021 r. skonfiskowano 453 kilogramy narkotyków i 3000. tabletki.

Według MKT trzy najpopularniejsze narkotyki pozostają niezmienione, a funkcjonariusze przechwytują głównie LSD, ecstasy i konopie indyjskie. Nie zmieniły się również główne trendy przemytu: większość – 98%. jak dotychczas wszczęto dochodzenia (196 z 202) pod kątem zanieczyszczeń w przesyłkach pocztowych. Ten trend nie zmienił się od ponad sześciu lat.

Często podejmowane są próby przesłania małych, lekkich leków (do 10 g) pocztą – takie przypadki stanowiły w ubiegłym roku 73% litewskich ceł.

Wśród największych zatrzymań – 21 listopada 2021 r. na granicy z Polską zatrzymano ładunek 183 kilogramów haszyszu. Został ukryty w kołach zapasowych ciągnika.

Prawie 12 kilogramów marihuany znaleziono w bagażniku samolotu, który przyleciał z Bułgarii 8 sierpnia.


Edwin Claye

„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.