Inter RAO stracił dostęp do rynku energii elektrycznej w Polsce


Poczta : 2022-05-02 12:48

Fot. Judita Grigelytė (VŽ)
Według portalu Wysokienapiecie.pl polska spółka IRL Polska, należąca do rosyjskiego giganta energetycznego Inter RAO, straciła w zeszłym tygodniu dostęp do polskiego rynku energii elektrycznej.

Polski operator elektroenergetycznego systemu przesyłowego PSE poinformował, że decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w związku z nałożeniem przez Polskę sankcji na Rosję i jej przynajmniej częściowo kontrolowane spółki, dostęp spółki do rynku energii elektrycznej został zawieszony.

Spółka nie może już prowadzić hurtowej sprzedaży i zakupu energii elektrycznej w Polsce, dlatego w ubiegłą środę Polska Izba Rozliczeniowa Towarów Giełdowych zamknęła wszystkie otwarte pozycje IRL Polska na GPW.

Igor Sieczin, prezes zarządu Inter RAO, znajduje się na liście sankcji UE za wojnę na Ukrainie z powodu swoich powiązań z Kremlem. Grupa kontroluje również pośrednio rosyjsko-litewskiego dostawcę energii elektrycznej Inter RAO Lietuva.

VŽ napisał, że w związku z zachodnimi sankcjami wobec rosyjskiego koncernu energetycznego Inter RAO, niektórzy z dużych odbiorców spółki wypowiedzieli już lub wkrótce zerwą umowy na dostawę energii elektrycznej ze spółką po częściowym ograniczeniu dostaw energii elektrycznej przez dostawcę Inter RAO Lietuva na Litwie.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.