G.Nausda wzmocni obronę korytarza suwalskiego z obu stron

Gitanas Nausda, Prezydent Republiki Litewskiej. Zdjęcie: Judita Grigelyts (V)

Litwa chce, aby tak zwany korytarz Suvalk był chroniony i przygotowany do ewentualnego przecięcia – mówi prezydent Gitanas Nausda.

Przyjedzie w czwartek na spotkanie NATO w Brukseli.

Chcemy, aby Korytarz Suwalski był po obu stronach broniony i chroniony, aby ewentualne przecięcie Korytarza Suwalskiego po obu stronach było odpowiednio przygotowane – powiedział dziennikarzom głowa państwa.

dlatego mówimy o dodatkowych wysypiskach, dodatkowych pieniądzach, które wydamy na infrastrukturę, abyśmy faktycznie mogli zaakceptować o wiele więcej wojen i, co najważniejsze, kontrakty wojskowe – dodał.

Korytarz Suuvalk nosi nazwę prawie 100-kilometrowego litewsko-polskiego odcinka granicznego, który od zachodu graniczy z Placem Królewskim, a od wschodu z Białorusią.

W razie wojny jego usunięcie odwróciło szlaki lądowe sojuszników NATO do krajów bałtyckich, więc ochrona tego terytorium jest kwestią duńską w negocjacjach obronnych.

Według prezydenta Litwa potrzebuje przede wszystkim sprzętu ukierunkowanego na obronę przeciwlotniczą.

Taki sprzęt, który pozwoliłby nam trenować tzw. obronę przeciwlotniczą lub skt obrony przymusowej. Na razie niestety nadal rozmawiamy o tym w rzekomym nastroju, ale jak mówią laas po lao i akmen pratao, będziemy to robić nadal – zapewnił G. Nausda.

Wcześniej w marcu, w odpowiedzi na rosyjskie wojsko na Ukrainie, Litwa zwiększyła wydatki na obronę o prawie 300 mln. Eur, dla której powstaną nowe obozy dla żołnierzy alianckich, zakupiony zostanie nowy sprzęt.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.