Polska zatrzymała około 100 migrantów na granicy z Białorusią

Ministerstwo poinformowało portal społecznościowy Twitter, że białoruskie siły najpierw przeprowadziły zwiad i „prawdopodobnie” uszkodziły barierę z przeciętego drutu na granicy.

„Białoruś zmusił wtedy migrantów do rzucania kamieniami w polskich żołnierzy, aby odwrócić ich uwagę. Próba przekroczenia granicy została zorganizowana kilkaset metrów dalej” – poinformował resort.

„Zatrzymano grupę około 100 migrantów” – powiedział minister w oświadczeniu w pobliżu wsi Dubiče Cerkevnė.

Na nagraniu wydanym przez MON widać polskich żołnierzy otoczonych nocą przez dużą grupę ludzi na zalesionym terenie w pobliżu ogrodzenia z siatki.

Sytuację na granicy polsko-białoruskiej skomplikowało 8 listopada sprowadzenie po stronie białoruskiej kilku tysięcy migrantów z Bliskiego Wschodu do Unii Europejskiej.

UE oskarża reżim autorytarnego prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki o składanie fałszywych obietnic poprzez wabienie migrantów do swojego kraju i wysyłanie ich przez granice Polski i innych krajów sąsiadujących z UE w odwecie za sankcje nałożone na Mińsk za represje wobec opozycji .

Mińsk temu zaprzecza i oskarża migrantów o odmowę wjazdu do Warszawy z naruszeniem jej humanitarnych zobowiązań.

Zabronione jest publikowanie, cytowanie lub w inny sposób powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i Internecie bez pisemnej zgody UAB BNS.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.