G. Landsbergis: Będzie poszukiwany nowy kandydat na ambasadora w Polsce

Minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis powiedział, że poszukiwany będzie nowy kandydat na ambasadora w Polsce.

„Ważna wiadomość jest taka, że ​​będziemy szukać nowego kandydata dla Polski” – powiedział dziennikarzom w piątek G. Landsbergis po za zamkniętym posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu.

„Dostaliśmy od prezydenta taką informację, że pozostaje nam po prostu szukać nowej kandydatury” – dodał zapytany, dlaczego podjęto taką decyzję.

Na pytanie, jak będą ewoluować procedury i czy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (MSZ) zostanie zorganizowany nowy konkurs dyplomatyczny, Landsbergis odpowiedział jednoznacznie, że tak się nie stanie.

„Miałbym poważne wątpliwości, czy ktoś wybierałby się teraz na przesłuchanie” – powiedział.

A. Skaisgirytė: Prezydent omawia z ministrem kolejną kandydaturę

Z kolei starsza doradczyni prezydenta G. Nausėdy, Asta Skaisgirytė, powiedziała dziennikarzom, że konieczne będzie poszukiwanie nowego dyplomaty, gdyż uzgodniony kandydat odmówił ubiegania się o stanowisko ambasadora ze względu na problemy zdrowotne.

„Wniosek, już skoordynowany, niestety napotkał bardzo poważne problemy zdrowotne. Dlatego w ostatniej chwili zainteresowana osoba musiała przemyśleć sprawę i podjąć decyzję, że na razie nie może opuścić Litwy” – powiedziała dziennikarzom A. Skaisgirytė.

Zapewniła, że ​​głowa kraju negocjuje z G. Landsbergiem kolejną kandydaturę. Według A. Skaisgirytė można by o tym porozmawiać na kolejnym posiedzeniu URK.

„Prezydent omawia zatem z ministrem kolejną kandydaturę. Mam wielką nadzieję, że uda się to do końca ujednolicić” – dodał doradca.

Nie ujawniono, czy kandydat na stanowisko przedstawicielskie w Polsce jest doradcą prezydenta.

Ani G. Landsbergis, ani A. Skaisgirytė nie zaczęły jednak komentować pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji, z których wynika, że ​​prezydent zaproponował powołanie swojego doradcy w ambasadzie warszawskiej. Poinformował o tym w piątek portal informacyjny lrytas.lt.

„Powiedziałem, że nie będę komentował nazwisk, niezależnie od tego, czy są prawdziwe, czy fałszywe” – powiedział G. Landsbergis.

„Nie będę komentować tej sprawy, ponieważ jest to informacja poufna” – dodała A. Skaisgirytė.

URK rozpatrzył większość nadesłanych wniosków

Jak informowaliśmy wcześniej, URK kontynuował w piątek za zamkniętymi drzwiami rok budżetowy 2024. przegląd rotacji ambasadorów. Po spotkaniu politycy stwierdzili, że członkowie komisji rozpatrzyli większość propozycji.

„Wszyscy, których udało nam się dzisiaj zaprezentować, otrzymali (zgodę – ELTA)” – poinformował dziennikarzy G. Landsbergis.

„Większość by to przyjęła. Do pełnej rotacji w tym roku pozostała jeszcze jedna sesja. Powinniśmy się z tego cieszyć” – powiedział Prezydent URK Žygymantas Pavilionis.

Wydaje się jednak, że członkowie URK nie byli skłonni skupiać się na kwestii ambasady w Warszawie, która pozostaje zablokowana.

„Jestem głęboko przekonany, że zarówno Prezydent, Minister Spraw Zagranicznych, jak i my, posłowie Sejmu, poświęcamy nieco więcej czasu temu, aby osoba powołana w tak ważnym kraju, jak Polska, była rzeczywiście lepsza, niż Litwa może wysłać – powiedział Giedrius Surplys, „obywatel” Sejmu, zapytany o poszukiwania nowej kandydatury na ambasadora w Polsce.

„Nie możemy się doczekać tej ostatecznej oferty”. Mam nadzieję, że ostatnie spotkanie będzie takie samo jak dzisiejsze – kiedy wszystkie władze bardzo pozytywnie zgodziły się na tych kandydatów” – dodał Ż. Pavillon.

ELTA przypomina, że ​​ze względu na spory między Prezydencją a Ministerstwem Spraw Zagranicznych wokół ambasadora w Polsce instytucje przez kilka miesięcy nie dogadywały się w sprawie wszystkich wyborów w 2024 r. Planowane nominacje ambasadorów.

Wcześniej G. Landsbergis twierdził, że nie ma porozumienia z placem Daukanta w sprawie mianowania 13 szefów misji dyplomatycznych.

Kontrowersje trwały także w sprawie ambasadora Eitvydasa Bajarūnasa, oskarżonego o molestowanie moralne, który zgodnie z decyzją Komisji Etyki Służby Najwyższej (VTEK) pomieszał interesy publiczne z prywatnymi.

Jednak po kilku spotkaniach z prezydentem, na początku marca G. Landsbergis oznajmił, że z głową kraju „znaleziono kompleksowe rozwiązania”. Według niego uzgodniono, że w tym roku ambasadorowie w części z 13 przedstawicielstw nie ulegną zmianie.

Litwa nie ma ambasadora w Polsce od 7 września, kiedy pod koniec kadencji odwołano szefa przedstawicielstwa Eduardasa Borisovasa.

Przedstawiciela dyplomatycznego Republiki Litewskiej za granicą powołuje Prezydent na wniosek rządu, po uzyskaniu zgody tego państwa na przyjęcie (umowy) i po rozpatrzeniu kandydatury przez Komisję Spraw Zagranicznych Sejmu .

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *