A. Armonaitė: Ambasador Litwy w Polsce powinien być teraz w Suwałkach, ale go tam nie ma.

Podczas gdy rolnicy z sąsiedniej Polski planują w piątek zablokować jedno z przejść granicznych z Litwą, Minister Gospodarki i Innowacji Aušrinė Armonaitė ubolewa, że ​​Wilno nadal nie ma w Warszawie swojego ambasadora, który mógłby szukać dyplomatycznego rozwiązania sytuacji w tym napiętym okresie. .

„W tej chwili Ambasador Republiki Litewskiej powinien przebywać w Suwałkach, a nie pomiędzy Prezydencją a Ministerstwem Spraw Zagranicznych. To praktyczny przykład. Być może można by to nazwać swego rodzaju porażką dyplomatyczną, ale najwyższy litewski dyplomata nie ma w Polsce. I tu jest problem” – powiedziała w czwartek radiu Žinių A. Armonaitė.

Minister podkreślił, że fakt, że Litwa nie była w stanie zapobiec protestom polskich rolników kanałami dyplomatycznymi, świadczy o tym, że różnice między Prezydencją a Ministerstwem Spraw Zagranicznych (MSZ) wyrządzają realną szkodę interesom kraju.

„Jeśli wcześniej w przestrzeni publicznej i prywatnej toczyły się debaty, te konflikty, być może między osobowościami, jeśli istniały teoretyczne przemyślenia na temat tego, co to oznacza dla Litwy, to tutaj mamy dla Was praktyczny przykład” – podkreśliła.

„Ciężkie pojazdy zostaną przekierowane na dodatkowy serwis, gdzie zostaną sprawdzone i chyba utworzą się kolejki. (…) Dyplomaci naprawdę mają tu co robić. No cóż, może mianujemy nas ambasadorem – bo jak najwięcej?” – pytała retorycznie A. Armonaitė.

Być może można by to nazwać swego rodzaju porażką dyplomatyczną, ale najwyższego dyplomaty Litwy nie ma w Polsce. I tu jest problem.

Ocenił zmiany w ustawie o powoływaniu ambasadorów

Ponieważ Prezydencja i MSZ w dalszym ciągu nie zgadzają się nie tylko w sprawie ambasadora w Polsce, ale także w sprawie innych nominacji dyplomatycznych, w Sejmie zarejestrowano zmiany legislacyjne, które doprecyzowują te procedury.

A. Armonaitė stwierdziła, że ​​taka ustawa o służbie dyplomatycznej „mogłaby być”, jednak ubolewała, że ​​Sejm został zmuszony do poprawy legislacji w wyniku nieporozumień między dwoma politykami – prezydentem Gitanasem Nausėdą i ministrem Gabrieliasem Landsbergisem.

„Myślę, że mogą być korekty. Jestem tylko zawiedziony, bo na Litwie przez 33 lata cały proces nie był tak szczegółowo i dostosowawczo omawiany. Ten konsensus sprawdził się znakomicie, może coś w przestrzeni publicznej przemilczano, pozostawiono zamknięte drzwi. Ale te porozumienia były już zawarte” – myślał lider Partii Wolności.

„Teraz, tylko dlatego, że dwoje ludzi się nie dogaduje, musimy zmienić prawo itp.” – zastanawiała się.

Zgadza się jednak z pomysłodawcami poprawek: prezydent, odrzucając wnioski złożone przez MSZ, powinna jasno uzasadnić taką decyzję.

„Każda decyzja nie powinna być motywowana wyłącznie zasadą «miłość, nie miłość»” – dodała A. Armonaitė.

W ubiegły piątek grupa posłów zarejestrowała przygotowywane od jakiegoś czasu w Sejmie nowelizacje ustawy o służbie dyplomatycznej, które mają doprecyzować procedurę powoływania ambasadorów.

Najważniejszą sugestią jest określenie terminu, w którym instytucje powinny mianować nowego przedstawiciela dyplomatycznego. Proponuje się, aby nowy ambasador został mianowany co najmniej sześć miesięcy przed końcem kadencji obecnego przedstawiciela.

Ponadto spodziewane są zmiany w zakresie rozpatrywania wniosków – proponuje się ustalić, że prezydent, który nie zgodzi się na powołanie na ambasadora proponowanego przez rząd dyplomaty, będzie musiał uzasadnić swoją decyzję i przedłożyć ją ministrom Gabinetu w ciągu 10 dni roboczych.

Za zgodą Sejmu zmiany legislacyjne miałyby wejść w życie już w lipcu tego roku.

ELTA przypomina, że ​​potrzeba nowelizacji prawa dotyczącego służby dyplomatycznej pojawiła się po wybuchu trwających od kilku miesięcy sporów pomiędzy Ministerstwem Spraw Zagranicznych a Prezydencją. Instytucje spierały się, kto jest odpowiedzialny za to, że Litwa, strategiczny partner stolicy Polski, nie miała ambasadora.

W związku ze sporem wokół ambasadora w Polsce zablokowanych zostało kilkanaście zaplanowanych na ten rok rotacji dyplomatów.

W tej sprawie prezydent Gitanas Nausėda i minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis odbyli dwa spotkania, ale nie ma jeszcze rozwiązań.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *