Władimir Putin, autorytarny przywódca Rosji. Zdjęcie: Dmitry Lovetsky (AP/Scanpix)
Część kraju Unii Europejskiej (UE) stara się wprowadzić nową rundę sankcji przeciwko Rosji i Białorusi po inwazji na Ukrainę i chce zapewnić Kijowowi większe wsparcie wojskowe, zgodnie z oświadczeniami dyplomatycznymi i projektem dokumentu, w którym powiedział Reuters.
Jak powiedzieli dyplomaci, ponad jedna trzecia z 27 rządów UE, głównie na północy i wschodzie, chce, aby Komisja Europejska uruchomiła siódmą rundę sankcji.
Na kolejnym szczycie UE, który odbędzie się pod koniec tygodnia, nie ma mowy o planowanych nowych sankcjach wobec Rosji, ale dyplomaci twierdzą, że datowany przez Reuters tekst powinien zostać poprawiony po spotkaniu ambasadorów UE która kończy się późnym wieczorem.
Na razie Niemcy i kilka innych krajów chcą skupić się na egzekwowaniu i eliminowaniu sankcji, zamiast rozpoczynać trudny proces koordynacji nowych środków, dyplomaci są zdezorientowani przez dyplomatów.
Kilka tygodni później UE uzgodniła w zeszłym miesiącu pakiet sankcji wobec Rosji i Białorusi, w tym zakaz rosyjskiej ropy oraz sankcje wobec rosyjskiej żeglugi i banków.
Musisz zwiększyć ciśnienie
Prezydent Litwy Gitanas Nausda powiedział już, że jeśli UE zaakceptuje pierwszy pakiet sankcji, to stopniowo zwiększy presję na Rosję i przejdzie do siódmego. Według G. Nausdy Litwa będzie próbowała wprowadzić embargo na rosyjski gaz.
Głowa państwa zwróciła jednak również uwagę na to, że niektóre kraje wcześniej przed tym ostrzegały.
Nie chciałem, żebyśmy od razu zaczęli mówić o siódmym pakiecie sankcji, mówiąc, że nie będziemy rozważać tego czy tamtego. Widzę pewną tendencję do chęci upewnienia się, że w siódmym pakiecie nie ma gazu ani innej energii, jak już powiedział G. Nausda.
Reuters powiedział, że ograniczanie lub handel importem gazu do Rosji jest obecnie uważane za zbyt delikatne, biorąc pod uwagę, że UE jest silnie uzależniona od Moskwy w zakresie tego źródła energii.
Ambasadorowie Wspólnoty rozmawiali także o nowym wsparciu militarnym dla Ukrainy, choć ich poglądy nadal są rozbieżne.
Czerwiec 2324 Projekt szczytu wprowadzającego wskazuje, że UE pozostaje mocno zaangażowana w zapewnienie dodatkowego wsparcia wojskowego, aby pomóc Ukrainie skorzystać z jej prawa do samoobrony przed rosyjską agresją.
Szwecja i Polska przewodzą grupie nordycko-wschodniej, która domaga się bezzwłocznego dodatkowego finansowania dla Ukrainy.
UE przeznaczyła już Kijowowi 2 mld euro wsparcia wojskowego w ramach tzw. Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju. Projekt akapitu wprowadzającego w sprawie dalszego wsparcia wojskowego dla Ukrainy w ramach tego instrumentu jest w nawiasach kwadratowych i będzie musiał zostać zastąpiony w najbliższej przyszłości.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.
Temat Środowisko biznesowe
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”