Eksport zboża: dwa kolejne kraje otwarcie zadeklarowały, że będą ingerować w sytuację Ukrainy

Polska i Słowacja, odrzucając możliwość, że decyzja Rosji o zakończeniu umowy eksportowej z Kijowem może spowodować zakłócenia w dostawach żywności, ogłosiły plany przedłużenia do końca roku zakazu importu zbóż z Ukrainy. union.net

Z raportu Bloomberga wynika, że ​​minister rolnictwa Robert Telus stwierdził, że nie widzi powodu do zniesienia embargo na produkcję rolną.

„Nie znalazłem mocnego argumentu za zniesieniem obecnego zakazu w połowie września. Mam nadzieję, że embargo nie zostanie zniesione, że nam, należącym do koalicji pięciu krajów UE, uda się uzyskać jego przedłużenie” – zadeklarował R. Telus i dodał, że umowa z UE, tak jak poprzednio, dopuszcza transport tranzytowy do innych krajów.

Słowacki minister rolnictwa Jozef Bires ze swojej strony zrelacjonował przebieg spotkania przedstawicieli pięciu krajów UE Wschodniej, które odbędzie się w Warszawie w środę 19 lipca, podczas którego złożone zostało oświadczenie do Komisji Europejskiej w sprawie przedłużenia zakazu i zostanie przygotowana jego dodatkowa aplikacja dla innych produktów.

Oczywiste jest – stwierdził, że dodatkowa podaż będzie miała wpływ na ceny, obejmujące coraz szerszą gamę produktów, takich jak truskawki i maliny w Polsce. Słowacki minister uważa jednak, że mimo to Komisja Europejska raczej nie poprze pomysłu szerszego stosowania zakazu.

„W pełni popieramy Ukrainę, ale pod warunkiem, że import produktów spożywczych nie spowoduje zakłóceń na rynku krajowym. Jesteśmy w trakcie zbiorów i część naszych magazynów jest przepełniona z powodu wcześniej importowanego zboża” – powiedział J. Bires.

W Polsce i na Słowacji, a także w Bułgarii, Rumunii i na Węgrzech planowane jest ograniczenie zakupów ukraińskiego zboża do połowy września. Decyzja ta została podjęta po protestach lokalnych rolników po spadku cen.

w 2023 r. 17 lipca Rosja oficjalnie wycofała się z umowy zbożowej. Rosja oficjalnie poinformowała Turcję i Ukrainę oraz Sekretariat ONZ o swoim sprzeciwie wobec przedłużenia umowy zbożowej i wycofała gwarancje bezpieczeństwa w korytarzu zbożowym.

Tego samego dnia prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że umowa zbożowa należy już do przeszłości. Zapowiedział planowane spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Turcji i zapewnił, że problem z prezydentem Rosji Władimirem Putinem powinien zostać rozstrzygnięty do sierpnia.

Edwin Claye

„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *