Delficki poranek. Polacy i Finowie wzmacniają bezpieczeństwo na terenach przygranicznych z Rosją: na co czeka Litwa?

Wspólnie z pułkownikiem rezerwy Vaidotasem Malinionisem dokonamy przeglądu sytuacji wojny na Ukrainie i wzmocnienia bezpieczeństwa polskiej granicy z Rosją i Białorusią.

w 2023 roku W kwietniu w „Žalgiris Arena” w Kownie odbędzie się wystawa poświęcona turystyce lokalnej i przyjazdowej – „Wakacje na Litwie”, której organizatorzy twierdzą, że wymarzone wakacje nie odbędą się w Turcji czy Egipcie pod palmą, ale na dzikiej i zabawnej Litwie. Więcej o tym wydarzeniu i tym, co goście tam znajdą, porozmawiamy z organizatorami wydarzenia, Liną Baubliene i Simonem Rudaminem.

Co roku sieć Euclid ogłasza listę 100 Europejek, które tworzą zmiany społeczne w swoich krajach. W tym roku po raz pierwszy w gronie europejskich liderek znalazła się Litwinka Inga Jablonskė, założycielka Uniwersytetu WoW. O znaczeniu tego tytułu i pracach, za które go zdobyła, opowie na wystawie sama I. Jablonskė.

Ciepło dociera do domów mieszkańców Kowna poprzez spalanie biopaliwa, a aby ogrzać 5 średniej wielkości mieszkań w ciągu całego sezonu grzewczego, trzeba spalić całą ciężarówkę biopaliwa. Nadal niektórym wydaje się, że ten sposób ogrzewania prowadzi do wylesiania terenów. Producenci ciepła w Kownie jednak szybko wyjaśniają: biopaliwa to odpady drzewne, które docierają do nich nawet z parków miejskich, lasów czy miejsc, gdzie wycina się tereny zielone. Upał zamienia się tu również w choinkę. Dziennikarka Akvilė Bružinskaitė opowie więcej o biopaliwach i wykorzystaniu drzew do ogrzewania w swojej relacji wideo.

Edwin Claye

„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *