Co miłość ma wspólnego z walentynkami i „świętą” chorobą?

Na tę chorobę cierpi około 50 milionów ludzi na całym świecie. osób, na Litwie – ok. 24 tys. osób, w tym 4 tys. dzieci. Uważa się, że łącznie około 5 procent ze 100 000 osób doświadcza co najmniej jednego napadu w życiu, ale tylko u jednej piątej zachoruje na padaczkę.

Padaczka jest najczęstszą przewlekłą chorobą neurologiczną mózgu.

Kilka lat temu w Kownie otwarto poradnię psychospołeczną, w której schronienie znajdują osoby chore na padaczkę. Kierownik ośrodka Polina Šedienė stwierdziła, że ​​nie tylko brakuje informacji o padaczce dla osób chorych, ale także nie ma miejsca na pomoc psychologiczną, społeczną i zawodową, skupioną wyłącznie na tej chorobie. dostępny. oferowane tym, którzy przyszli. W Kownie ośrodek ten założyła litewska organizacja Caritas we współpracy z niemieckim Saksońskim Centrum Padaczki „Kleinwachau”. Dziś działalność ośrodka jest bardzo różnorodna: organizowane są seminaria, prowadzona jest działalność edukacyjna, udzielane są konsultacje.

Największym szczęściem osób chorych na padaczkę jest to, że nie boją się być sobą. Pacjenci zgłaszający się do poradni psychospołecznej czują się jak w drugim domu.

„Tutaj mogą swobodnie rozmawiać o swojej chorobie, zadawać nurtujące ich pytania, czuć się bezpiecznie, nie bać się kryzysu, bo tutaj otrzymają odpowiednią pomoc” – powiedziała P. Šedienė.

Osoby chore na padaczkę i ich bliscy chcą wiedzieć, jak żyć z tą chorobą. Według kierownika ośrodka pacjent musi stać się ekspertem w swojej chorobie.

„Osoba chora na padaczkę powinna wiedzieć, że 70% napadów można zatrzymać farmakologicznie. Dlatego powinna zainteresować się lekami i powodem, dla którego lekarz ją przepisuje, obserwować zmiany w jego samopoczuciu i je rejestrować. powinna pisać pamiętnik, w którym będzie analizować, które lub jakie okoliczności powodują kryzysy i ich unikać – wyjaśnia dyrektor ośrodka.

Otrzymując profesjonalną pomoc indywidualnie i grupowo, osoby chore na padaczkę stopniowo uczą się kochać siebie, nie tłumić swoich pragnień, realizować swoje pomysły i żyć tak, jak żyją ludzie zdrowi. Nie brakuje dobrych przykładów w poradniach psychospołecznych, gdzie ludzie odkrywają, że są inni, zaczynają czuć się przydatni i doceniani.

„Klientka zaczęła uczyć się szycia, bo od zawsze interesowała się modą, tekstyliami i dbała o swój wizerunek. W opinii klientki rękodzieło krawieckie pomogłoby jej usamodzielnić się, zrealizować swoje możliwości i poczuć się pewniej finansowo. W tym potrzebna jest profesjonalna pomoc Trzeba porozmawiać o tym, jak zaplanować dzień w szkole, zadbać o swoje bezpieczeństwo, połączyć odpoczynek z pracą, „wyjasnić nauczycielom swoje potrzeby” – stwierdziła P. Šedienė.

Kiedy świętują Walentynki, każdy myśli o tym, kogo kocha, kto go kocha i czy ma wystarczająco dużo miłości w swoim życiu. Osoby chore na padaczkę często czują się samotne i brakuje im miłości w życiu. Dyrektor litewskiego centrum poradnictwa psychospołecznego Caritas twierdzi, że osoby chore na padaczkę muszą przygotować się na miłość, rodzicielstwo i przyjaźń.

„Zawsze zachęcam klientów, którzy chcą założyć rodzinę i mieć dzieci, bo to wszystko należy do nich, tak samo jak innych ludzi na świecie” – powiedziała P. Šedienė.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *