Cały świat pogratulował Wilnu 700-lecia: burmistrz Rygi dostał nawet tatuaż

Cały świat złożył Wilnie gratulacje z okazji 700-lecia. Od krajów sąsiednich po kraje najbardziej odległe od Litwy. Nazwa Wilna pojawia się na łamach najsłynniejszych gazet świata, na różnych platformach społecznościowych oraz w przemówieniach gratulacyjnych zagranicznych przywódców. Z okazji rocznicy stolicy Litwy wydano ponad 40 publikacji o Wilnie w ośmiu językach, których nakład osiągnął prawie 130 milionów. czytelników na całym świecie – relacjonuje Go Vilnius.

„700-lecie Wilna to nie tylko wielkie święto dla mieszkańców Litwy, gości stolicy i mieszkańców Wilna, ale także świetna okazja, aby po raz kolejny przypomnieć sobie światu. O rocznicy pisali dziennikarze z różnych krajów, którzy pisali o tej rocznicy przekaz o naszej stolicy, jej kulturze i atmosferze mieszkańcom swojego kraju, część dziennikarzy odwiedziła Wilno w rocznicę, szereg wizyt dziennikarzy planowanych jest także podczas innych rocznic, wydarzenia w tym roku. Wygląd miasta w oczach świat jest bardzo ważny dla kształtowania się wizerunku Wilna jako miasta przyjaznego i otwartego. Popularność Wilna może nie tylko pomóc przyciągnąć większą liczbę turystów, ale także zachęcić zagranicznych inwestorów czy przedsiębiorców do rozwijania tam biznesu” – przekonuje Inga Romanovskienė, dyrektor miejskiej agencji rozwoju turystyki i biznesu „Go Vilnius”.

Nazwisko Wilna jest w centrum uwagi największych mediów świata

Z okazji rocznicy Wilno odwiedzili dziennikarze z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Polski, Estonii i innych krajów. Na portalach informacyjnych Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Polski i Łotwy ukazało się ponad 40 publikacji na temat rocznicy, a relacje z rocznicowego roku Wilna realizowały najsłynniejsze stacje telewizyjne. Wśród nich jest agencja informacyjna Reuters film o Wileńskim Festiwalu ŚwiatełI Reportaż ARTE TV z jubileuszu Wilna.

700. rocznica Wilna skłoniła czołowe gazety świata do wpisania stolicy Litwy na swoje listy kierunków turystycznych. Odwiedzenie stolicy Litwy w 2023 roku polecają już takie media jak „NY Times” (USA), „CNN” (USA), „The Sun” (Wielka Brytania), „National Geographic Traveler” (Wielka Brytania), „Irish Independent „ (Irlandia), Süddeutsche Zeitung (Niemcy). Ich rekomendacje ukazały się na najsłynniejszych portalach informacyjnych, od sąsiedniej Polski po odległą Australię.

List Giedymina wywieszony na wieży Zamku Giedymina wzbudził duże zainteresowanie mediów niemieckich i austriackich. Do najpopularniejszych należy artykuł w niemieckim dzienniku „Münchner Merkur” na temat upamiętnienia Wilna i obchodów jego rocznicy w stolicy. O rocznicy Wilna pisały austriackie „Augsburger Allgemeine”, „Salzburger Nachrichten” i inne niemieckie media, które dotarły do ​​ponad 35 milionów czytelników.

W tym jubileuszowym roku Wilno jest przedmiotem szczególnej uwagi różnych mediów europejskich. Z okazji rocznicy niemiecki kanał narodowy „Deutsche Welle” przygotował uroczystą relację z obchodów rocznicy Wilna, a francuskie radio publiczne odwiedziło Litwę i poinformowało swoich słuchaczy o odbywających się tutaj obchodach. Polski kanał narodowy poświęcił także szczególną uwagę stolicy Litwy, która przygotowała raport na temat historii Wilna i znaczenia 700-lecia dla Litwy i całej Europy.

Wieści o obchodach wileńskich aktywnie śledzili także mieszkańcy krajów sąsiednich. Najpopularniejsze portale internetowe z Łotwy i Polski udostępniły jedenaście postów, które łącznie osiągnęły ponad 21 milionów wyświetleń. ludzie. Największe zainteresowanie wzbudziła publikacja poświęcona historii miasta Wilna, udostępniona przez polski kanał narodowy.

Dużo gratulacji w sieciach społecznościowych

Z okazji szczególnej rocznicy Wilna złożono gratulacje krajom sąsiednim i odległym, ale tak ważnym dla Litwy. Poszczególne kraje gratulowały stolicy Litwy reklamami zewnętrznymi, wybitnymi dziełami sztuki, specjalnymi przemówieniami i nie brakowało dowcipnych przekazów.

Jeszcze przed obchodami rocznicy „Go Vilnius” rozesłała wiadomość na portalach społecznościowych w Warszawie i Rydze, prosząc sąsiadów, aby nie złościli się na hałas i przyłączyli się do obchodów. Wydaje się, że nie było potrzeby apelować do sąsiadów: życzenia urodzinowe napłynęły ze wszystkich sąsiednich stanów.

Jednym z najfajniejszych sposobów na uczczenie miasta jest tymczasowy tatuaż urodzinowy. W ten sposób burmistrz Rygi Mārtiņš Staķis złożył hołd na wileńskim portalu społecznościowym na Twitterze. W opisie zdjęcia prezydent stolicy sąsiedniego państwa przyjacielsko naśmiewał się z Wilna, mówiąc, że miasto jest tak stare, że należy pisać o jego wieku. Miasto Ryga gratulowało Wilnie nie tylko na różnych portalach społecznościowych, ale także na billboardach rozmieszczonych wokół Placu Katedralnego.

Innym miastom sąsiadujących krajów nie brakuje oryginalności. Warszawa pogratulowała mieszkańcom Wilna rocznicy rysunkiem łączącym imponujące arcydzieła architektury Wilna, a Muzeum Narodowe w stolicy Polski, gratulując miastu rocznicy, wybrało specjalną kolekcję zdjęć i obrazów opowiadających historię roku 1835. -1925. historia Wilna. Historyczna stolica Polski Kraków i stolica Estonii Tallinn również złożyły gratulacje miastu z okazji rocznicy. Gratulując Wilnu rocznicy, Kraków cieszył się, że nie zapomniał pogratulować Wilnu, a stolica Estonii, Tallin, jak prawdziwy brat przypomniał, że ma stuletnią historię.

Gratulacje z okazji rocznicy złożyły także różne organizacje zagraniczne, ambasady i ministerstwa. Ministerstwo Cyfryzacji Tajwanu, gratulując miastu rocznicy, chciało zaczerpnąć inspiracji z Bałtyckiego Szlaku i wezwało do dalszego zacieśniania współpracy Litwy i Tajwanu. Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki na Litwie przekazała pozdrowienia z siostrzanego miasta Wilno-Chicago, siedziby największej społeczności litewskiej w Stanach Zjednoczonych.

Zdjęcie z sieci społecznościowych. i przestań strzelać

Edwin Claye

„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *