Upamiętnienie rozpoczęcia budowy Centrum Technologicznego Teltonika odbyło się w Molėtai 7 stycznia. W jej trakcie zakopano kapsułę czasu, symbolizującą pomyślne rozpoczęcie budowy.
Ponad 30 gości przybyło, aby upamiętnić i upamiętnić ten niezwykle ważny projekt dla grupy firm Teltonika i całego regionu Molėtai. Wśród nich są nie tylko liderzy i wiceprezesi grupy przedsiębiorstw, ale także burmistrz Molėtai Saulius Jauneika, wiceminister Gospodarki i Innowacji Republiki Litewskiej Jovita Neliupšienė oraz architekci Centrum Technologicznego.
O Centrum Technologicznym Molėtai
W ostatnim kwartale 2022 roku w Molėtai powstanie nowy dom Teltonika – Teltonika Technology Center. W budynku tym znajdą się nie tylko biura administracyjne i projektowe, ale także laboratoria i linie produkcyjne. W całym Centrum Technologicznym planowane jest zatrudnienie około 500 pracowników różnych specjalności.
W Centrum Technologicznym Molėtai zostaną zaprojektowane i wyprodukowane najnowocześniejsze urządzenia telemedyczne, w tym urządzenia do sztucznej wentylacji płuc i inteligentne bransoletki rozpoznające migotanie przedsionków. Opracuje również najnowocześniejszy sprzęt sieciowy rozwiązujący ważne problemy w wielu gałęziach przemysłu, od energetyki i inteligentnych miast po sektory transportu i handlu.
Arvydas Paukštys, prezes Grupy Teltonika, wspomniał również o innych planach: „Najpierw będą tu montowane routery mobilne 4G i 5G, ale mamy też w planach produkcję stacji ładowania pojazdów elektrycznych i urządzeń telemedycyny. A jeśli znajdziesz wystarczającą liczbę programistów i projektantów elektroniki, może tu powstać nowa nisza biznesowa. »
Cel projektu Centrum Technologicznego
Realizując ten projekt, firma ma na celu stworzenie atrakcyjnych, dobrze płatnych miejsc pracy o wysokiej wartości dodanej w regionie Molėtai oraz inspirowanie ludzi do zainteresowania się najnowszymi technologiami i wyboru specjalizacji inżynierskich.
Arvydas Paukštys, założyciel i prezes grupy spółek Teltonika z Molėtai, zwraca uwagę, że projekt ten opiera się bardziej na motywacjach społecznych niż komercyjnych:
„Stworzymy największą wartość dla mieszkańców rejonu molackiego, którzy znajdą tu dobre warunki pracy i pensje na równi z Wilnem. Wierzę, że 500 nowych miejsc pracy będzie silnym bodźcem dla Moletai do innowacji i tworzenia dla młodych ludzi Więcej firm powinno się pojawić, dlatego naszym pragnieniem jest, aby sąsiedztwo nie zmniejszało się, ale zwiększało jego populację – mówi A. Paukštys.
Pierwsi pracownicy już rozwijają swoje umiejętności
Latem tego roku w Centrum Technologicznym Molėtai zatrudniono pierwszych pracowników – monterów-pakowaczy urządzeń elektronicznych, operatorów przygotowania projektów, koordynatorów magazynów i logistyki wewnętrznej, operatorów lutowania selektywnego oraz testerów urządzeń elektronicznych.
Każdy, kto dołączy do zespołu Molėtai, otrzymuje wszelką pomoc i organizowane są szkolenia. Firma przewozi nowych członków zespołu z Molėtai do Wilna na szkolenia iz powrotem na koszt firmy.
„Chcę, aby Centrum Technologiczne Molėtai spełniło pokładane w nim oczekiwania, aby za dwa lata znalazło się 500 pracowników, którzy będą mogli nas przeszkolić w zakresie rozwoju i produkcji produktów Internetu Rzeczy, abyśmy mogli realizować projekt na dużą skalę i realizacja 34 mln euro inwestycji.A najważniejszą rzeczą dla pracowników będzie nauczenie się życia i pracy w kulturze szacunku i wzajemnego zaufania, którą promujemy ”- powiedział A. Paukštys.
Powstaje nowe centrum technologiczne dla 11 000 osób. metrów kwadratowych w pobliżu autostrady Wilno-Utena. Teltonika EMS otworzy pomieszczenia administracyjne, produkcyjne i laboratoryjne w Molėtai i planuje stworzyć około 480 nowych miejsc pracy. Zatrudnianie pracowników odbywa się etapami, przy czym największy wybór ma miejsce w II kwartale br. Kilkudziesięciu przyszłych pracowników centrum już razem pracuje i studiuje w Wilnie.
Oczekuje się, że Centrum Technologiczne Teltonikos w Molėtai zostanie otwarte już za dziewięć miesięcy, a jego powstanie należy świętować już we wrześniu 2022 roku.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”