17 maja biesiady patronackie i inne atrakcje – Respublika.lt

wtorek, 17 maja – 137 dzień roku (drugi dzień tygodnia w 20. roku), do Nowego Roku pozostało 228 dni.


1 zdjęcie

Zdjęcie: Elta

mydło imieniny słynna dziś Bazylia, Szkoda, Szkoda, Szkoda, Znikanie, Nerding, Pascal, Virkanta, Virkantas, Virdvaldas.

17 maja – Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego. Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii.

Ten dzień:

1805 Jeden z pionierów prozy litewskiej, ksiądz Antanas Tatarė (właściwie Totoraitis), urodził się w rejonie szackim w Rygiszkach. Zmarł w 1889 r. W Łomży (Polska).
1990 Prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow przyjął premiera Litwy Kazimirasa Prunskienė.
1990 W Szawlach przy Stacji Młodych Przyrodników powstało Muzeum Kota. Takie muzea istniały wówczas także w Szwajcarii i Holandii.
2000 Prezydent Valdas Adamkus w telegramie złożył gratulacje Papieżowi Janowi Pawłowi II z okazji jego 80. urodzin i podziękował Litwie za opiekę duszpasterską.
2001 Ministrowie spraw zagranicznych Malty i Litwy podpisali w Wilnie dwustronną umowę o zapobieganiu podwójnemu opodatkowaniu.
2004 Rząd japoński przeznaczył 48 milionów jenów (około 1,5 miliona litów) Litewskiej Akademii Muzycznej na zakup nowych instrumentów muzycznych.
2006 Tytuł litewskiego muzealnika z 2005 roku i 2 tys. Nagrodę otrzymała Dalia Keršytė, starszy muzealnik w Dziale Ikonografii Muzeum Narodowego, która opracowała album „Pocztówki wileńskie 1897-1915”.
2006 pod koniec 81 roku zmarł słynny słowiański tłumacz Stasys Sabonis.
2013 W dzielnicy Varėna, Perloja, odbyła się uroczysta ceremonia ponownego pochówku szczątków czterech kibiców drużyny Partizana Kazimieraitisa z dystryktu Dainava. W walkach z oficerami szturmowymi bunkra w 1952 r. polegli Antanas Česnulevičius-Mėnulis, Vytautas Lukoševičius-Balandis, Jonas Pečiukonis-Narkūnas-Banginis i Vytautas Sadauskas-Karys.
2015 Wystawę „Świat Sofii” artystki Zofii Romer (1885-1972) w Galerii Sztuki Kunstkamera w stolicy odwiedziła jej wnuczka Marisha Helena Romer z Wielkiej Brytanii, która przywiozła portret syna od Andriusa Romera, jego ojca, jako prezent.
2019 Biskup OFM Paulius Antanas Baltakis zmarł w Kownie w wieku 95 lat.

Cytat dnia: „Szanuj tych, którzy próbowali wykonać wielką pracę, nawet jeśli im się nie powiodło” (Seneka).

Subskrypcja gazet online


Nie zgadzam się – porozmawiajmy o tym!

Nie denerwuj się komentatorami, ale komentarze zawierające przekleństwa zostaną automatycznie usunięte bez przeprosin.

Respublika.lt zastrzega sobie prawo do usuwania niegrzecznych komentarzy, które są przyprawione, niezwiązane z tematem, podpisane czyimś imieniem, naruszają prawo, promują spam lub nawołują do przestępstw. Jeśli nawołujesz do przemocy, nienawiści rasowej, narodowościowej, religijnej lub innej, iskry Twoich słów mogą zamienić się w ciężką tonę w drodze do domu – na żądanie przekażemy Twoje dane do specjalnych służb litewskich.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.