Blinken udał się do granicy polsko-ukraińskiej i obiecał dalsze wsparcie

A. Blinken odwiedził również duży ośrodek dla uchodźców, w którym czasowo przebywało około 3000 osób. ludzi i powiedział, że Waszyngton przygotowuje się do wydania dodatkowych 2,75 miliarda dolarów. USD (2,51 mld euro) na walkę z kryzysem humanitarnym.

„Polacy wiedzą, jak ważna jest obrona wolności” – powiedział amerykański dyplomata po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rau w południowo-wschodnim Rzeszowie, niedaleko granicy z Ukrainą.

„Polska wykonuje niezbędną pracę, aby odpowiedzieć na kryzys” – powiedział.

Według Blinkena, Biały Dom naciska, aby Kongres przeznaczył 2,75 miliarda dolarów. Dolary na pomoc Ukraińcom uciekającym przed wojną i ich gospodarzami po tym, jak 24 lutego Rosja zaatakowała prozachodniego sąsiada.

Polscy pogranicznicy poinformowali w sobotę, że z Ukrainy do Polski wyjechało już około 827 tys. osób. ludzi – to zdecydowanie największy napływ uchodźców. Inni zachodni sąsiedzi Ukrainy – Węgry, Mołdawia, Rumunia i Słowacja – również przyjmują uchodźców.

Obok A. Blinken, minister spraw zagranicznych Polski, powiedział, że kraj jest gotowy do dalszego przyjmowania uchodźców wojennych.

„Agresja Rosji na Ukrainę spowodowała kryzys humanitarny o niewyobrażalnych rozmiarach” – powiedział Rau.

„Naszym priorytetem jest zapewnienie skutecznej pomocy setkom tysięcy uchodźców, których wkrótce będą liczyć miliony” – powiedział.

Rau obiecał również, że nie będzie dyskryminacji uchodźców ze względu na narodowość, a amerykańskie media donoszą, że Afrykanie i ludzie innych narodowości uciekający z Ukrainy są aresztowani na polskiej granicy.

Oskarżył siły rosyjskie o popełnienie „zbrodni wojennych” poprzez ostrzał osiedli mieszkaniowych.

Polacy wiedzą, jak ważna jest ochrona wolności – powiedział Blinken

Po spotkaniu z Blinkenem w Rzeszowie polski premier Mateusz Morawiecki wezwał do zaostrzenia sankcji wobec Rosji i powiedział, że środki powinny „uderzyć w machinę wojenną Władimira Putina”.

Morawieckis wezwał wszystkie rosyjskie banki do oddzielenia się od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT i powiedział, że jak najwięcej aktywów powinno zostać zamrożonych.

Blinken odwiedza kluczowych sojuszników w Europie, aby pokazać poparcie Waszyngtonu dla ich bezpieczeństwa i jedności Zachodu przeciwko Moskwie.

Z Polski pojedzie do Mołdawii, gdzie napływają też ukraińscy uchodźcy. Po wizycie w Mołdawii A. Blinken uda się do krajów bałtyckich, które są szczególnie zaniepokojone działaniami Rosji.

Blinken spędził piątek w Brukseli, gdzie spotkał się z kolegami z NATO i Unii Europejskiej, aby omówić zwiększoną presję na Rosję i wsparcie dla uchodźców.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.