Bank Światowy ostrzega przed recesją na Ukrainie i w szerszym regionie

Zniszczone centrum handlowe w Kijowie. Zdjęcie: Mykhaylo Palinchako (SOPA Images/ZUMA Press Wire/Scanpix).

Gospodarka Ukrainy pogorszy się, a rosyjska inwazja dotknie zarówno samą Ukrainę, jak i jej sąsiadów, jak wynika z opublikowanego w niedzielę raportu Banku Światowego, ostrzegającego przed jeszcze gorszymi perspektywami w przypadku eskalacji konfliktu.

Bank przewiduje, że ukraińska gospodarka skurczy się w tym roku o 45,1%, znacznie więcej niż 1035% przewidywany przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w zeszłym miesiącu.

Oczekuje się, że produkt krajowy brutto (PKB) Rosji spadnie o 11,2%.

Według Banku Światowego w całym regionie trwa wojna, która rozpoczęła się pod koniec lutego, w której zginęło ponad 4 miliony ludzi. Ukraińcy uciekli już przed gospodarczymi konsekwencjami Polski, Rumunii i Mołdawii.

Konflikt spowodował również wzrost cen grd i energii.

Wyniki naszej analizy są bardzo trzeźwe. Z naszych prognoz wynika, że ​​rosyjska inwazja na Ukrainę zmieniła kurs wychodzenia regionu z pandemii – powiedziała Anna Bjerde, wiceprezes Banku Światowego na Europę i Azję Środkową.

To drugi poważny szok dla gospodarki regionu od dwóch lat; Przyszło to w bardzo niebezpiecznym momencie dla regionu, ponieważ wiele gospodarek wciąż walczy o wyjście z pandemii, powiedział dziennikarzom raport.

Władze Waszyngtonu szacują, że PKB krajów wschodzących i rozwijających się w Europie i Azji Środkowej skurczy się w tym roku o 4,1%. W porównaniu z opublikowaną w przeszłości prognozą wzrostu na poziomie 3%, byłaby to ostra recesja i dwukrotnie silniejsza niż recesja wywołana pandemią w 2020 roku.

zły scenariusz

Perspektywy Ukrainy są najbardziej wyraziste.

Bjerde powiedział, że eksport Grd i inne rodzaje działalności gospodarczej stały się niemożliwe w dużej części kraju ze względu na zapotrzebowanie na piwo dla infrastruktury.

Prognoza banku zakłada, że ​​wojna potrwa jeszcze kilka miesięcy, ale ostrzega przed wysokim poziomem niepewności.

W przypadku bardziej pesymistycznego scenariusza, eskalacji odruchowego konfliktu, na strefę euro bardziej negatywnie wpłynie wczorajsze zaostrzenie sankcji i szok finansowy, co osłabi zaufanie do gospodarki.

Według raportu, w takim najgorszym scenariuszu wschodzące i rozwijające się gospodarki Europy i Azji Środkowej skurczyłyby się o prawie 9% więcej niż podczas światowego kryzysu finansowego w 2008 r. Rosja skurczyłaby się o 20%, a Ukraina o 75%.

Kolejnym źródłem niepokoju jest prognozowany wzrost ubóstwa na Ukrainie.

Według Banku Światowego w tym roku udział ludności żyjącej za 5,50 USD dziennie wzrośnie do 19,8%, z zaledwie 1,8% w 2021 roku.

Pośrednio

Nawet jeśli region uniknie najgorszego scenariusza, oczekuje się, że PKB w samej tylko Europie Wschodniej skurczy się o 30,7% zamiast wzrosnąć o 1,4%, jak przewidywano przed inwazją.

Region został również dotknięty sankcjami nałożonymi na sojusznika Rosji Białoruś za rolę w wojnie.

Raport ostrzega, że ​​Mołdawia prawdopodobnie będzie jednym z krajów najbardziej bezpośrednio dotkniętych konfliktem, nie tylko ze względu na geograficzną bliskość działań militarnych, ale także ze względu na jej słabość jako małej gospodarki ściśle powiązanej ze światem. .

Ponadto Mołdawia jest w dużym stopniu uzależniona od gazu ziemnego na potrzeby energetyczne.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.