A. Kubilius o stosunkach z Polską: trzeba przezwyciężyć kompleksy historyczne

Stosunki między Litwą a Polską przeżywają prawdziwy renesans i dzięki strategicznemu partnerstwu obu krajów należy podjąć wysiłki w celu przezwyciężenia historycznych kompleksów psychologicznych – uważa konserwatysta Andrius Kubilius, przewodniczący grupy posłów Sejmu od 3 maja.

„Cieszymy się, że w ciągu ostatniego roku stosunki między Litwą a Polską przeżyły prawdziwy renesans. To wielka zasługa obecnych rządów i prezydentów obu krajów. Mamy nadzieję, że wzajemne zrozumienie nie będzie już zależało od zmiana rządu, prezydenta czy inne przyszłe zmiany polityczne” – powiedział w czwartek A. Kubilius podczas uroczystości poświęconych Konstytucji 3 Maja w Sejmie.

Parlamentarzysta podkreślił, że Litwę i Polskę łączy nie tylko wspólna historia, w tym roku wspólnie świętujemy stulecia odbudowy państwowości, ale także wspólne wyzwania przyszłości – bezpieczeństwo geopolityczne regionu, dlatego wezwał do przezwyciężenia kryzysu impulsy dzielące narody.

„Każdy naród ma swoją narrację dziejową, czasami odziedziczyliśmy też różne historyczne kompleksy psychologiczne, które są trudne do przezwyciężenia. Obowiązkiem naszego pokolenia jest sprawić, aby każdy z nas miał w swoim kraju mniej takich kompleksów” – stwierdził A. Kubilius.

Podkreślił, że grupa 3 Maja w Sejmie powstała po to, by ułatwić „przezwyciężenie niektórych naszych litewskich kompleksów” w stosunkach z Polską i litewskimi Polakami.

„Zjednoczyliśmy się, aby niezależnie od różnic partyzanckich szukać sposobów, aby wspomniane kompleksy historyczne Litwinów i Polaków po obu stronach nie utrudniały naszego strategicznego partnerstwa z Polską” – powiedział A. Kubilius.

Podczas uroczystości Andžejus Pukšto, kierownik Katedry Nauk Politycznych na Wydziale Nauk Politycznych i Dyplomacji Uniwersytetu Witolda Magnusa, powiedział, że „nie ma lepszej formuły łączącej lata 1791, 1918 i 2018 jako formułę powiązań między prawo, wolność i demokracja.

„To właśnie te znaki były dla twórców Konstytucji 3 Maja najważniejsze” – stwierdził politolog.

„To wielki paradoks, że Konstytucja została uchwalona w czasie, gdy wielkie i jedno zjednoczone państwo kilku narodów znajdowało się już na skraju upadku. Inteligencja państwowa widziała wówczas wyjście w umacnianiu porządku wewnętrznego, reformy wewnętrzne i demokratyzacja państwa To był odważny krok, bo pierwszy na kontynencie europejskim i drugi na świecie, biorąc pod uwagę przypadek Stanów Zjednoczonych” – powiedział A. Pukšto.

Ustawa zasadnicza Republiki Obojga Narodów została przyjęta przez czteroletni Sejm 3 maja 1791 r.

Konstytucja 3 Maja uważana jest za pierwszą spisaną konstytucję w Europie i drugą na świecie po Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki, która weszła w życie w 1789 roku.

Dzień 3 maja obchodzony jest w Polsce jako święto narodowe ku czci niniejszej Konstytucji.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *