„Agresja Rosji na Ukrainę potwierdziła determinację polskiego rządu, by w pełni uniezależnić kraj od rosyjskiego gazu. Zawsze wiedzieliśmy, że Gazprom nie jest wiarygodnym partnerem” – napisała Moskwa na Twitterze.
„Od wielu lat rząd konsekwentnie realizuje strategię mającą na celu dywersyfikację źródeł i kierunków dostaw gazu do Polski. „Przygotowujemy się do zawarcia umowy z Gazpromem pod koniec 2022 roku i zaprzestania kupowania gazu do Rosji” Minister powiedział polskiej agencji prasowej PAP.
Powiedziała, że decyzja o wycofaniu się z umowy dotyczącej gazociągu Jamał-Europa była „naturalnym krokiem” po tym, jak Rosja odcięła pod koniec ubiegłego miesiąca dostawy gazu do Polski, odmawiając wykonania nakazu Kremla skierowanego do „krajów zbójeckich” do zapłaty w rublach.
„Kiedy Rosja, de facto „Z naruszeniem postanowień umowy polski rząd podjął decyzję o rozwiązaniu umowy z powodu naruszenia istotnych warunków” – powiedział A. Moskwa.
„Jesteśmy zaangażowani w rosyjską wojnę o dostawy energii i gazu. „Ważne jest uwolnienie Polski od monopolu Gazpromu” – powiedział Piotr Najimski, pełnomocnik polskiego rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.
Dodał, że przełomowym momentem w tym zakresie jest decyzja Gabinetu Ministrów Mateusza Morawieckiego z 13 maja o zerwaniu tzw. porozumień jamalskich.
Ponad 2 tys. 33-kilometrowy gazociąg Jamał-Europa z Torzhok w regionie Tweru przez Białoruś i Polskę do Frankfurtu nad Menem w Niemczech, o wartości 33 miliardów kilometrów. metrów sześciennych rocznie osiągnął swoją projektowaną zdolność w 2006 roku. Odcinek tego gazociągu w Polsce ma 683 km długości z pięcioma tłoczniami.
Gazprom w ostatnich miesiącach mało korzystał z gazociągu.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.