Wydarzenia w ten weekend: Kowno wspomina R. Kalanta, muzea zapraszają na Noc Muzeów

Spektakl I Kowieńskiej Wiosny Teatru Dramatycznego Kowieńska Wiosna. Fot. D. Stankeviius

W weekend wydarzenie będzie pełne muzealnych potrzeb, zapraszając na liczne wystawy, wycieczki, edukację itp. wolny. na całej Litwie. Kowno wspomina Roma Kalanta z solidnymi wydarzeniami (z całym krajem), kiedy w wieku 50 lat stał się żywą latarnią wolności.

13 i 14 maja W Kownie w Muzeum Wielkiej Wojny im. Witolda Wielkiego odbywa się konferencja „Przebacz albo zapomnij”.

Ponad 20 ekspertów w dziedzinie polityki, psychiatrii i nauk społecznych z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Holandii, USA, Ukrainy, Sakartwell, EWG, Rosji i RPA Sud omówi zbiorową traumę i sposoby radzenia sobie z nią.

Tematami konferencji są wojna na Ukrainie, ofiara Roma Kalanty, pamięć Ireny Veisaits, udyns Srebrenicy i inne. Elijah Rips z Izraela weźmie również udział w proteście w latach 70. przeciwko paleniu w Rydze sowieckich taśm rządowych. A. Kalanta spłonął w Kownie trzy lata później.

Konferencja odbędzie się w języku angielskim z tłumaczeniem na język litewski i ukraiński, nagrane w mogą uczestniczyć za darmo.

14 maja, 18.00 Wystawa z 1972 roku otwiera się na Ścieżce Centralnej w Kownie (Laisvs al. 102).

Wystawa, stworzona ze słynnymi przedstawicielami litewskiej kultury, jedno z najważniejszych wydarzeń kowieńskiego 2022 roku, zgromadzi środowiska siódmego i drugiego najbardziej nieposłusznego i odpornego na system: młodzieżowe zespoły rockowe, kowieński teatr i aktorzy pantomimy, wychowujący hipisi, współcześni artyści z Kowna i Wilna.

Obrazy, fotografie i filmy, dokumentalne świadectwa życia muzycznego, moda młodzieżowa tego okresu i inne artefakty opowiadają o kulturze alternatywnej i niesowieckim stylu życia na Litwie Sowieckiej.

14 maja 1972 Premiera cypryjskiej opery rockowej Maanauskas w Państwowym Teatrze Muzycznym w Kownie.

Rock opera jest najbardziej odpowiednia dla pamięci Rzymu. Ogólnie rzecz biorąc, Państwowy Teatr Muzyczny w Kownie w 1972 roku. 14 maja Dziewiętnastoletni młodzieniec, protestując przeciwko reżimowi sowieckiemu, rozlał benzynę i zapalił się z Litwą! Dla upamiętnienia pięćdziesiątej rocznicy wydarzenia postać R. Kalanty w rock operze z 1972 roku to artystyczna era Iraku, przepełniona duchem protestu i młodzieńczą energią. Jednocześnie jest to muzyczne doświadczenie łączące dokument i fikcję, brzmiące jak nowoczesny psychodeliczny klasyk rocka.

13, 14 i 15 maja. Premiera Kowieńskiej wiosny72 w Kownie Narodowym Teatrze Dramatycznym została wykonana przez Romasa Kalantę iw 1972r. odbędzie się w Kownie w połowie maja.

Reżyser i dramaturg Jonas Tertelis, dramaturg Andrius Jevsejev i zespół kreatywny stojący za najnowszą kolekcją dyskutują o tym, jak wydarzenia z przeszłości współgrają z teraźniejszością.

Jonas Tertelis przypomina, że ​​spektakl nie jest dokumentem i jest skierowany do młodych pisarzy: Zdecydowaliśmy się pozostawić Kalantowi symbol i nie próbować go personalizować, a wręcz przeciwnie, rozumieć ówczesny świat, znaleźć kilka sposobów na opowiedzenie opowieść dla młodszego pokolenia urodzonego na niepodległej Litwie. Ważne stało się dla nas mówienie o tym, jak przeszłe wydarzenia zmieniają postrzeganie teraźniejszości.

14 maja, 19.00 Ostatni koncert 81. sezonu w Filharmonii Narodowej w Wilnie. Soliści Agn Stanikait, Justina Gringyt, Adamas Zdunikowskis (Polska) oraz Państwowy Chór w Kownie wystąpią z Litewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną (LNSO).

W godnym muzycznych smakoszy programie koncertu niemiecki kompozytor F. Mendelssohn-Bartholdy wykonuje pomnik na cześć wieczornej pieśni oraz A Lost Night austriackiego kompozytora A. Schnberga. Z dyrygentem Modestasem Pitrnasem.

Niech ostatni akcent stanie się wkrótce symbolicznym zaproszeniem podczas 26. Festiwalu Wileńskiego w Filharmonii Narodowej w czerwcu. Koniec lekkiego sezonu będzie letnim, pełnym nadziei otwarciem muzyki, która zgromadzi wszystkie dusze i świat – mówi Rta Pruseviien, dyrektor generalny Filharmonii.

Maj 1315 W Wilnie odbywa się cykl imprez poświęconych Ukrainie, Wilnohyvanka.

Jego program obejmuje 80 różnych bezpłatnych programów edukacyjnych, koncerty, wycieczki i rozrywkę dla dzieci. Ukraińcy będą oczekiwali owoców w restauracjach, a wilnianie będą mieli możliwość wyboru tradycyjnej ukraińskiej potrawy.

Cykl wydarzeń rozpoczyna się o 13.15 Place de l’Archicathédrale, cały program jest publikowany tutaj.

13 maja Instytut Polonii (Polska), we współpracy z Ambasadą RP w Wilnie, zaprezentuje plenerową wystawę na Cmentarzu Bajkowa na Placu Łukiki w Wilnie podczas Dni Ukraińskich w Wilnie. Lenk pdsakai bunt Kyjivo.

Podobnie jak Cmentarz Ras w Wilnie, Cmentarz Lakowski we Lwowie, Cmentarz Povonzk w Warszawie czy Cmentarz Rakowicki w Krakowie, Cmentarz Bajkowski jest miejscem, w którym może być złożone dziedzictwo dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jej mieszkańców.

Cmentarz Bajkowski. Ślady Polski na cmentarzu kijowskim to 10 straganów, przypominających pomniki cmentarza i położenie tła. Wystawiają zdjęcia cmentarza Norberta Piwowarczyka Bajkowa, uzupełnione ilustracjami archiwalnymi i fotografiami dokumentalnymi. Wystawa przygotowana w języku litewskim, ukraińskim, angielskim i polskim.

Wystawa potrwa do 29 maja, a wersja online jest dostępna na platformie Google Arts & Culture.

13 i 14 maja 18:30 Opera G. Verdiego Don Karl w Litewskim Narodowym Teatrze Opery i Baletu.

Produkcja niemieckiego pasażera scenicznego Gntera Krmera będzie wyjątkowa ze względu na jego liczne występy. Spektakle poprowadzi Sesto Quatrini, dyrektor artystyczny Opery LNOBT, który przypomina, że ​​Don Carl stawia dziś pytania o religię, wolność i demokrację.

I kolejny powód 14 d. Publiczność spektaklu jest zaproszona do przyjścia i świętowania Dnia Obywatelskiego Ruchu Oporu, a Romas Kalanta spłonie w Kownie w wieku 50 lat.

Wieczorem 14 maja na całej Litwie rozpocznie się Noc Muzeów. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że muzea narodowe i nienarodowe opracowały specjalne programy we wszystkich swoich działach.

Litewskie Muzeum Narodowe wydarzenia są ogłaszane ia.

Narodowy Litewski wydarzenia m.in. muzealne.

Wydarzenia Muzeum Wielkiego Księstwa Litewskiego program jest publikowany tutaj.

Muzeum Narodowe MK iurlionisa wydarzenia są ogłaszane tutaj.

Muzeum Historii Traka Program muzeum zamkowego znajduje się tutaj.

14 maja 16:00 Muzeum Samuela Bakasa w Wilnie (ul. Naugarduko 10) jest połączone nocą z muzeum.

18.00 Wydział Historyczny VU prof. dr. Wykład Jurgita Verbickiens Rytualny mit rytualizmu: w co wierzyli chrześcijanie i o czym opowiadali”

19.30 spotkanie z autorem wystawy Historia Wilna, fotografem Sauliusem Paukisem.

20.00 wycieczka Symbole w stworzeniu Samuela Baka z muzealnikiem-redaktorem J. Jackeviite.

20:30 wycieczka objazdowa do Muzeum S. Bako w języku rosyjskim / ukraińskim z ukraińską muzealniczką-edukatorką Yelyzavetą Muchnik.

Wilno, Centrum Sztuk Wizualnych Jonasa Mekasa (ul. Maln 3) Litwa, Ukraina i Związek Radziecki. Finał.

Czteroczęściowy film Litwa i Związek Radziecki, który trwał prawie pięć godzin, został zmontowany przez J. Mekasa w latach 19891991. na potrzeby telewizji amerykańskiej, sam je sfilmował. Wkrótce grało imperium sowieckie, ale dziś jego czołgi, pociski i zmiażdżona armia próbują zabić niepodległą Ukrainę w wojnie północnej.

W wizualnym centrum Jonasa Mekasa zmniejsza się dystans do czasu. W pierwszej sali pogrążona jest instalacja filmowa Meko, zanurzając dramatyczną, ale i pełną nadziei atmosferę lat 90. Pozostałości po sowieckim imperium i media propagandowe w drugiej sali galerii zostaną zniszczone przez telewizory i artefakty odzwierciedlające materialną biedę czas. Z kolei podwieszane monitory transmitują obraz bezpośrednio na Ukrainę. To tak, jakbyśmy przełamywali czasy nieprzerwanego imperium sowieckiego, dopiero teraz obserwujemy w czasie rzeczywistym, jak kryje się ono w naszych oczach.

W Wilnie, w Muzeum Sztuki Radvil rm (ul. Vilniaus 24), zainaugurowano wystawę Tomas Dauka Laims viesels.

Według organizatora zajmuje się zrównoważonym rozwojem, nadmiarem, harmonią i hałasem w kulturze i życiu codziennym oraz związkiem sztuki z designem. Na pierwszy rzut oka projekt wydaje się niezobowiązujący, zabawny i ekscytujący, ale rodzi ważne i aktualne pytanie: czy nasze wysiłki na rzecz ochrony przyrody i prowadzenia zrównoważonego życia są prawdziwe?

Instalacja miała na celu znalezienie belek bobra, owinięto je wokół rozkładających się lin na terenie fabryki, a na górze naprawiono trudne do recyklingu żarówki LED. Wydaje się, że zaprzeczają wysiłkom autora, by wywołać kryzys.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *