Do Polski przyjechało około 2,55 mln osób. Ukraińscy uchodźcy

Tylko w środę zarejestrowano 23 400 osób, czyli 16%. Ponad dzień wcześniej polska Straż Graniczna opublikowała w czwartek na Twitterze.

Podczas spotkania w Warszawie premier Polski Mateusz Morawiecki podziękował przedstawicielom gmin za współpracę w pomocy uchodźcom z Ukrainy.

„Mamy do czynienia z największym kryzysem uchodźczym od czasów II wojny światowej” – powiedział premier w oświadczeniu. Polska chce dać ukraińskim uchodźcom trochę normalności – powiedział. Dlatego dobra współpraca między rządem a gminami jest „niezwykle ważna”.

Według Morawieckiego, rząd przeznaczył 500 mln. złotych (120,1 mln USD) na pomoc gminom w przyjmowaniu uchodźców.

Obecnie nie ma oficjalnych informacji o tym, ilu uchodźców wojennych pozostało w Polsce, a ilu wyjechało do innych krajów UE.

Premier zaznaczył, że większość Ukraińców chce wrócić do swojego kraju. Ale teraz potrzebują pomocy, a ich integracja przynosi korzyści także polskiej gospodarce i społeczeństwu.

Według niego chęć pomocy to także niepowtarzalna okazja do przekazania pozytywnego wizerunku Polski na świecie.

Według straży granicznej od początku wojny granicę z Ukrainą przekroczyło 502 tys. osób, głównie Ukraińców, którzy chcieli walczyć z Rosjanami. Niektórzy wrócili, by opiekować się dziećmi lub rodzicami potrzebującymi pomocy.

Polska i Ukraina mają ponad 500 km granicy.

A kanclerz Niemiec Olaf Scholz konsultował się w czwartek z premierami 16 krajów związkowych w sprawie skutków wojny na Ukrainie.

Na spotkaniu postanowiono, że uchodźcy z Ukrainy otrzymają pomoc finansową w taki sam sposób, jak osoby ubiegające się o status uchodźcy.

Scholz powiedział, że w tym roku rząd federalny przeznaczy gminom 500 mln euro. pokrycie kosztów zakwaterowania uchodźców. Ponadto rząd 1 mld euro. pokryje koszty integracji w żłobkach lub szkołach.

Od początku rosyjskiej inwazji niemiecki Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) zarejestrował w swoim systemie dystrybucyjnym około 370 tys. obywateli Ukrainy, czyli przypadki, w których Ukraińcy zwracali się do władz niemieckich np. o zakwaterowanie lub inną pomoc. Około 104 000 z nich zostało już zarejestrowanych jako osoby ubiegające się o azyl.

Żadna część tej publikacji nie może być powielana bez pisemnej zgody firmy ELTA.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.