Polska mówi o postępach w rozwiązywaniu sporu z KE w sprawie płatności unijnych

Fot. Judita Grigelytė (VŽ)

Polska i Komisja Europejska (KE) porozumiały się w sprawie wytycznych, które zapewnią, że finansowanie z Funduszu Odbudowy Pandemii Unii Europejskiej (UE) za niespełnienie standardów demokratycznych nie zostanie zawieszone, poinformowały w piątek polskie media, powołując się na rzecznika rządu.

Mechanizm praworządności został włączony do unijnego pakietu naprawy pandemii Eur o wartości 750 mld euro. Polska oczekuje z tego pakietu 58,1 mld euro. EUR.

W piątek agencja informacyjna TVN24 zacytowała Piotra Muellera, rzecznika polskiego rządu, mówiąc, że wytyczne zostały uzgodnione między Warszawą a KE i przedłożone Komisji do ostatecznego zatwierdzenia.

„Osiągnęliśmy porozumienie w sprawie treści wytycznych” – powiedział. „To bardzo dobra wiadomość, co oznacza, że ​​Narodowy Plan Naprawy powinien zostać oficjalnie zatwierdzony w najbliższych dniach”.

W lutym Sąd Najwyższy UE odrzucił próbę zakwestionowania przez Polskę i Węgry mechanizmu zawieszenia finansowania.

Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich (ETS) wyjaśnił, że mechanizm „ma na celu ochronę budżetu UE przed skutkami naruszenia praworządności” iw związku z tym nie jest sprzeczny z traktatami UE.

Posunięcie to może doprowadzić do obcięcia miliardów w płatnościach UE dla Polski i Węgier, które według Brukseli odbiegają od demokratycznych standardów bloku 27 państw.

Prawicowe rządy w obu krajach argumentowały, że w Brukseli nie ma odpowiedniej podstawy prawnej do takiego działania. Jednak te kraje, które otrzymują znaczną część środków unijnych, są w ostatnich latach coraz częściej krytykowane za odstępstwo od zachodnich zasad podtrzymywania wartości demokratycznych.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.