Szwedzki specjalista wyjaśnił, jak rozpoznać pierwsze oznaki choroby Alzheimera: poradził, co może pomóc w zapobieganiu chorobie.

„Pewnego dnia mama powiedziała mi: «Nie pamiętam nic ze swojego życia». Postanowiłam więc zrobić album ze zdjęciami ważnych wydarzeń z życia mojej mamy, spisałam też imiona osób i wskazałam ich wzajemne powiązania. Pomogło to zapamiętać mojej matce, a album był wielką pomocą dla pielęgniarek, które się nią wówczas opiekowały” – powiedziała królowa Sylwia w rozmowie z Korea JoongAng Daily.

Jego matka, Alice Sommerlath, u której w ostatnich latach życia zdiagnozowano demencję, zmarła w 1997 roku w wieku 90 lat.

Opiekując się matką, królową Sylwią, zauważyła, że ​​jej kraj potrzebuje specjalnych usług w zakresie opieki i leczenia osób chorych na demencję. To chyba nie przypadek, że w Szwecji, której społeczeństwo, podobnie jak litewskie, szybko się starzeje, szczególną uwagę zwraca się na zaburzenia funkcji poznawczych, które często występują u osób starszych. Wśród nich najczęstszą jest choroba Alzheimera.

Szwecja została uznana przez Organizację Narodów Zjednoczonych za najlepszy kraj do starzenia się w 2013 roku. Ponadto to szwedzki naukowiec Lars Lannfet prawdopodobnie opracował pierwszy eksperymentalny lek „Lecanemab” na chorobę Alzheimera, uważaną do tej pory za nieuleczalną. Prawdą jest, że lek ten nie zapobiegłby całkowicie chorobie Alzheimera, ale byłby w stanie zatrzymać jej postęp. Oczywiście mówimy również o możliwych skutkach ubocznych leku.

Szwecja wyróżnia się także podejściem do opieki nad pacjentem, które jest już próbowane do wdrożenia na Litwie w szpitalu pielęgniarsko-opiekuńczym „Addere Care” w Trokach. Podczas mojej wizyty w tym szpitalu spotkałam się z specjalistką ds. pielęgniarstwa Ulriką Graner, dyrektorką ds. stosunków międzynarodowych odwiedzającej wówczas fundacji założonej przez królową Szwecji Sylwią, z którą rozmawialiśmy o chorobie Alzheimera: kto jest w grupie ryzyka. , jak zauważyć pierwsze objawy i jak sobie z nimi radzić, a także czy można zapobiec chorobie.

W rozmowie z portalem „Delfi” U. Graner udzielił także cennych rad, jak prawidłowo leczyć bliską osobę z zaburzeniami poznawczymi, aby jej pomóc, a nie pogorszyć jej stan. Gość wyjaśnił także, jak wygląda opieka nad osobami z zaburzeniami poznawczymi w Szwecji.

– Jakie są pierwsze objawy choroby Alzheimera?

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *