Izba Rybacka w Kłajpedzie rozpoczyna nowy sezon wydarzeń

Izba Rybacka w Kłajpedzie ponownie otwiera swoje podwoje – we wrześniu rozpoczyna się nowy sezon, który intryguje efektownymi wydarzeniami.

To było pracowite lato

Niewielki zespół administracyjny nie miał zbyt wiele czasu na odpoczynek, gdyż lato to także czas wielkich i ważnych wydarzeń. XXII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych „Šermukšnis” został pomyślnie zorganizowany na początku lipca iw tym roku spotkał się z ogromnym zainteresowaniem publiczności. Izba Rybacka zaprosiła na wydarzenia poświęcone Dniu Państwa i Bałtyckiej Drodze – koncerty Martynasa Kavaliauskasa, zespołu „FC Baseball” i Gabrielė Vilkickytė. Być może najważniejszą wiadomością jest to, że od 1 sierpnia Izba Rybacka ma nową dyrektor – dyrektor Kristinę Jakštė.

Grupy artystyczne Palais des Pêcheurs latem dużo podróżowały i wracały z wycieczek z pustymi rękami. Chór mieszany „Cantare” zdobył główną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu-Konkursie Chóralnym „Per Musicam Ad Astra” w Toruniu (Polska), a chór żeński „Dangė” zwyciężył w IX Międzynarodowym Konkursie Muzyki Chóralnej „Złoty Zimny ​​Pas” w Eišiškis . . Wszystkie chóry i zespoły taneczne Pałacu Rybaka wzięły udział w Festiwalu Piosenki Regionu Zachodniego Litwy.

W dziecięcym balecie „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” wystawianym przez LNOBT główne role tańczą M. Pontarlier z Francji i B. Th. z Anglii. Davisa. / Fot. Pan Aleksa.

Festiwal-konkurs „Vox Maris”

Tradycyjnie we wrześniu w Pałacu Rybaków rozpoczyna się nowy sezon wydarzeń. Już w najbliższy piątek rozpoczyna się międzynarodowy festiwal konkursowy chórów i zespołów wokalnych żeńskich „Vox Maris” organizowany przez Izbę Rybacką w Kłajpedzie (inicjatorką i dyrektorką artystyczną festiwalu jest Judita Kiaulakytė, dyrektor artystyczna chóru żeńskiego „Dangė”). W programie koncerty uczestników, seminaria i warsztaty twórcze nie tylko w Kłajpedzie. Weźmie w nim udział 18 chórów i zespołów wokalnych z Łotwy, Litwy i Ukrainy.

W najbliższy piątek i sobotę św. Palanga w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz w sobotę w kościele Objawienia Pańskiego w Kretingu. W Kościele Najświętszej Marii Panny odbędą się koncerty muzyki sakralnej i świeckiej.

W sobotę festiwal odbędzie się w sali koncertowej „Lielais Dzintars” w Lipawie, gdzie o godz. 15:30 odbędzie się m.in. zorganizuje koncert poświęcony Dniu Jedności Białej. Tego samego dnia o godzinie 15:00. Spotkanie-koncert zespołów litewskich i ukraińskich odbędzie się w Izbie Rybackiej w Kłajpedzie.

Koncert otwarcia festiwalu „Vox Maris” – 23 września. 18:30 Sala koncertowa w Kłajpedzie. Zaśpiewa chór dziewczęcy Uniwersytetu Łotewskiego „Balta” w wykonaniu Annas-Mari Kähärä (Finlandia), Kim Andre Arnesen (Norwegia), Ola Gjeilo (Norwegia), Matthew Culloton (USA), James Stevens (Grande – Bretania), Ricardo Lafuente Aguado (Hiszpania), prace Petera Vaskasa i Andrasa Sejansa (Łotwa).

24 września, godz. 10.00 W sali koncertowej Wydziału Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru w Kłajpedzie w festiwalowym konkursie wezmą udział chóry i zespoły wokalne żeńskie. w 410. auli wydziału rozpocznie się seminarium „Działalność chórów i zespołów wokalnych żeńskich”, gdzie wykłady wygłoszą profesorowie z Łotwy, Polski, Litwy i Ukrainy.

Ostatnie akordy festiwalu „Vox Maris” zabrzmią 24 września. 18:00 w Wielkiej Sali Palais des Pêcheurs. Po ceremonii wręczenia nagród laureatom konkursu po raz pierwszy podczas koncertu finałowego zostanie wykonana kantata na chór żeński, orkiestrę smyczkową i perkusję Vytautasa Miškiniego na chór żeński, orkiestrę smyczkową i perkusję. Druga część programu koncertowego poświęcona będzie Dniu Białej Jedności, podczas którego chóry zaśpiewają utwory kompozytorów łotewskich i litewskich. Chóry „Balta”, „Atbalss” i „Intis” (Łotwa), „Dangė”, „Cantare”, „Virgo”, „Gaudeamus”, „Ave Vita”, „Studium” oraz Orkiestra Kameralna Uniwersytetu Wileńskiego ( Litwa) biorą udział w koncercie. .

LNOBT będzie w trasie

Pierwszymi gośćmi nowego sezonu wydarzeń w Pałacu Rybaka są Litewski Narodowy Teatr Opery i Baletu (LNOBT). 29 września, 18:30 – wieczór dwóch utworów baletowych, dedykowany wszystkim miłośnikom baletu, ceniącym zarówno piękno plastyczności baletu, jak i ogólną estetykę dzieł, a także wszystkim miłośnikom baletu, którym brakuje pięknej, wysokiej jakości i profesjonalnej sztuki baletowej. W pierwszej części zaprezentowane zostanie arcydzieło baletu klasycznego – słynna „Pachita” LA Minkus Ballet Klasyczny duży krok. Balet powstał w 1846 r. w Paryżu, a w XX wieku utrwaliła się tradycja przedstawiania tego drugiego aktu baletu osobno. Choreografia stworzona przez legendarnego mistrza baletu Mariusa Petipę doskonale wpisuje się w nowoczesne rozwiązanie sceniczne, które w 2021 roku zaproponował Martynas Rimeikis, dyrektor artystyczny baletu LNOBT. Główne partie zatańczą jedna z najpopularniejszych par baletowych: Olesia Šaitanova i Jonas Laucius. W drugiej części wieczoru zaprezentowane zostanie imponujące „Boléro” M. Ravela, powstałe w LNOBT w 2015 roku. Według polskiego choreografa Krzysztofa Pastora jego wersja nawiązuje do autorskiego pomysłu M. Ravela, którego głównym motywem jest interakcja mężczyzny i kobiety. Olga Konochenko i Ernestas Barčaitis, od wielu lat nieśmiertelne gwiazdy baletu, wystąpią jako duet solowy w „Boléro”.

30 września o godzinie 12:00 LNOBT w Kłajpedzie zgromadzi młodą publiczność na balet dziecięcy B. Pawłowskiego „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” (choreograf Witoldas Borkowski, spektakl wznowił Jurijs Smoriginas), który był wystawiany już od ponad rok pół wieku ze względu na uczucie nieśmiertelności społeczeństwa. W tym czasie zmieniło się kilka pokoleń wykonawców i widzów: dzieci, które niegdyś oglądały na scenie przygody Królewny Śnieżki i krasnoludków, teraz chętnie zabierają do teatru swoje wnuki.

Zespół baletowy LNOBT ma charakter międzynarodowy. W Kłajpedzie Królewnę Śnieżkę zatańczy francuski Marine Pontarlier, a poznanego przez nią Księcia Brytyjczyk Benjamin Thomas Davis.

Teatr Zamkowy w Kłajpedzie rozpocznie sezon spektaklem koncertowym na podstawie wiersza D. Kajoka „Wielki lament nad płonącymi winogronami” (reż. A. Vizgirda). / A. Zdjęcie: Koubaitis.

Zmiany w sali teatralnej

W ubiegłym roku Izba Rybacka obchodziła 40-lecie powstania obiektu. Dość zauważyć, że oblicze „pałacu” starzeje się i czeka na zdecydowane decyzje władz miasta dotyczące renowacji. W ubiegłym roku przygotowano pełne nadziei studium przyszłości budynku, które zapowiadało radykalny renesans budynku i instytucji.

Wewnątrz trwają jednak prace remontowe. Opinia publiczna już pozytywnie oceniła zmodyfikowaną Wielką Salę. Podobne prace przeprowadzono tego lata w Sali Teatralnej, gdzie często występują Pałac Rybaka i teatry gościnne. Zamontowano także nowy dywan i wymieniono siedzenia dla widzów. Młodzi widzowie będą mogli je wypróbować już od 24 września. O 12.00 zapraszamy na spektakl „Świnia odchodzi” w teatrze młodzieżowym „Be Duru”. 5 października o 19:00 Teatr Zamkowy w Kłajpedzie zaprezentuje ostatnie przedstawienie koncertowe z repertuaru opartego na wierszu D. Kajoka „Wielki lament z płonącymi winogronami”. Dyrektor Teatru Alvydas Vizgirda obiecuje, że wkrótce zaprezentuje premierę sztuki „Davydas ir Eduardas” izraelskiego dramaturga Lionela Goldsteina.

Przygotowując się do występów, artyści przebywający w Palais des Pêcheurs poczują się bardziej komfortowo: w pobliżu dwóch sal wyremontowane charakteryzatornie, wyposażone w kabiny prysznicowe.

Nowe spektakle i koncerty

16 października W Palais des Pêcheurs rozpocznie się 15. ogólnokrajowy festiwal teatralny „Jaunatis”. Celem festiwalu jest umożliwienie aktywnej publiczności teatralnej (od najmniejszej widowni do…) zapoznania się z najnowszymi spektaklami teatrów litewskich, które zebrały pozytywne recenzje krytyków teatralnych i są faworytami innych festiwali teatralnych organizowanych w kraju. W tym roku gośćmi tegorocznego „Jaunaty” będą Teatr Lalek Oskarsa Koršunowej / Wilno, Teatr Keistuolių, Narodowy Teatr Lalek w Kownie, Teatr Powozów Lalek Panevėžys i Teatr Ernsta Wicherta w Priekule. Na premierę zaproszą mieszkańcy Kłajpedy – zespół artystyczny „Zuvies akis” i teatr „Be durų”.

Wyjątkowy i niepowtarzalny szaman teatralny, Mistrz Kultury z Kłajpedy Benas Šarka jest najbardziej znany jako twórca wyjątkowych spektakli teatralnych i spektakli interdyscyplinarnych. W ostatnich latach B. Šarka, oprócz działalności teatralnej, stał się także aktywnym fotografem. W październiku w sali na pierwszym piętrze Pałacu Rybaków zostanie otwarta wystawa jego fotografii „Śnienie o Mēmelisie”.

Wspomniane już najbliższe wydarzenia Pałacu Rybaka to tylko wycinek ciekawego repertuaru, w którym każdy znajdzie dla siebie odpowiedni występ czy koncert. Zapełniają się ostatnie wolne terminy w kalendarzu wydarzeń Pałacu Rybaka, gdzie „Trzej Tenorzy” (Włochy), „Mistrz Głodu” F. Kafki pod dyrekcją Eimuntasa Nekrošiusa, wyprzedane orkiestry zamknęły „Władcy dźwięku” ” i „Univers L’Orchestre Symphonique” ogłaszają już swoje występy. , na życzenie publiczności powtórzono operę kolażową „Mažvydas” państwowego zespołu „Lietuva”, premierę teatralną „Młodzież” Anželiki Choliny, koncert „Wiedeń” Andriasa Mamontowa, rocznicowe tournee zespołu „El Fuego”, spektakle Państwowego Teatru Muzycznego w Kłajpedzie i wiele innych. Więcej szczegółów w katalogu wydarzeń Izby Rybackiej: www.zvejurumai.lt.

  • Izba Rybacka w Kłajpedzie rozpoczyna nowy sezon wydarzeń
  • Izba Rybacka w Kłajpedzie rozpoczyna nowy sezon wydarzeń

Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *