„Nie wyślemy myśliwców w ukraińską przestrzeń powietrzną”, ponieważ oznaczałoby to otwartą ingerencję wojskową w konflikt ukraiński” – powiedział polski prezydent.
Pan Duda dodał, że NATO nie jest stroną konfliktu. Słowa polskiego przywódcy wydawały się niejednoznaczne, gdyż nie sprecyzował, czy chodziło mu o to, że Polskie Siły Powietrzne nie będą interweniować w wojnę swoimi samolotami, czy też Polska nie odda samolotów Ukraińskim Siłom Powietrznym.
We wtorek rano na Facebooku służba prasowa Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowała, że Bułgaria, Polska i Słowacja przekażą Ukrainie 70 samolotów wojskowych, które mogą bazować na polskich lotniskach.
„70 samolotów dla ukraińskiej armii! Nasi partnerzy powierzają nam samoloty Mig-29 i Su-25! W razie potrzeby będą mogli liczyć na polskie lotniska, z których będą latać ukraińscy piloci na misje bojowe” – wskazuje raport. .
Służba prasowa poinformowała wówczas, że Bułgaria przekaże 16 myśliwców MiG-29 i 14 samolotów szturmowych Su-25, Polska 28 samolotów MiG-29, a Słowacja 12 samolotów MiG-29.
Państwa członkowskie Unii Europejskiej (UE) ogłosiły w niedzielę, że przeznaczyły 450 mln euro. Blok dla Ukrainy, za który będzie mógł kupować uzbrojenie, powiedział szef polityki zagranicznej bloku Joseph Borrell.
„Dostarczymy nawet myśliwce. Nie mówimy tylko o amunicji. „Dostarczymy najważniejszą broń potrzebną do wojny” – powiedział Borrell.
Surowo zabrania się wykorzystywania informacji opublikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej, lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a jeśli uzyskano zgodę, DELFI musi być podane jako źródło.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”