2 500 000 000$. „Będzie to drugi na świecie i pierwszy w Europie”. Co będzie po Litwie (Zdjęcie)






Polska podpisała umowę na dostawę zintegrowanego systemu kontroli obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej IBCS.


© Northrop Grumman (Przystanek) | https://youtu.be/ETdecDM_–M?si=f2LHG_Ef2z7y2fAx





Dołącz do zespołu technology.lt!

Darmowy grafik, zarobki, wiele ciekawych zajęć. Nie jest wymagane żadne doświadczenie, wystarczy zapał.

Zainteresowany? Wypełnij ten formularz!




Po stronie litewskiej rozwija się ogromna siła militarna. Polska podpisała umowę na dostawę zintegrowanego systemu kontroli obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej IBCS. Wartość kontraktu to aż 2,53 miliarda dolarów. USD.


Będzie drugim krajem na świecie i pierwszym w Europie posiadającym tak potężny system obrony powietrznej.


Dostawa zamówionego sprzętu musi zostać zrealizowana w latach 2024-2031.


Szczegółowy zakres umowy obejmuje zakup wybranych urządzeń łączności dla systemów Wisła i Narew, pasywnych systemów identyfikacji IFF, urządzeń kryptograficznych, wdrożenie oprogramowania, rozbudowę infrastruktury laboratoryjnej, integrację radarów i wyrzutni systemów Wisła i Narew w IBCS . systemu, a także testy pointegracyjne polegające na współdziałaniu wszystkich elementów zestawu Narew i Wisła.



Umowa przewiduje także wsparcie logistyczne i techniczne oraz części zamienne.

IBCS to system większy od najnowszych rakiet Patriot


Zintegrowany System Kontroli Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej (IBCS) Zintegrowany system dowodzenia bojowego dla obrony powietrznej i przeciwrakietowej) da Polsce możliwość stworzenia w pełni sieciowego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej, pozbawionego wad klasycznych rozwiązań.


Jeśli chodzi o starsze wersje systemu Patriot, wykorzystywane m.in. na Ukrainie, jest to centralny punkt kontrolny, którego zniszczenie „wycisza” podłączone do niego wyrzutnie przed nalotami.



Z kolei w przypadku systemu IBCS wszystkie systemy Patriot i Narew zostaną połączone w sieć, co wyeliminuje np. pojedynczy punkt dowodzenia, tzw. EOC. Centrum Operacji Misyjnych). Nie oznacza to jednak, że niektóre wyrzutnie i radary zostaną wycofane ze służby. Można je po prostu podłączyć do innego EOC widocznego w sieci, aby zapewnić ciągłość działania.



Dodatkowo system IBCS pozwala także na wykonywanie kombinacji takich jak ostrzeliwanie z Patriota celu wykrytego przez radar innego systemu, np. Narwi. Kolejną istotną zaletą jest kategoryzacja celów i walka z nimi najskuteczniejszymi metodami, co jest bardzo przydatne podczas zmasowanych ataków różnymi rodzajami broni, np. na Ukrainie.



W przypadku ataku dronów, rakiet manewrujących i rakiet balistycznych system IBCS pozwala np. na ograniczenie zużycia rakiet PAC-3MSE o wartości od 5 do 7 mln. USD za jednostkę, gdy ten sam cel może zostać zniszczony przez Pilicę lub Narew.


Tym samym Polska otrzyma pierwszy na świecie system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, z którym będzie mógł konkurować jedynie izraelski wielopoziomowy system obronny.

Podziel się z przyjaciółmi

Autoryt. prawa: MTPC
MTPC

uwagi

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *