Ž. Mauritius: Recesja jest nieunikniona, ale roczny wzrost gospodarczy pozostanie dodatni

„Ten wynik oznacza, że ​​mamy już techniczną recesję. Nieuchronnie będziemy mieli również ujemny wzrost w trzecim kwartale. Kiedy pod koniec października będą dostępne wyniki z trzeciego kwartału, możemy oficjalnie ogłosić recesję” – powiedział w poniedziałek Ž. . do „Radio Žinių”. Mauritius.

Ekonomista zauważa jednak, że pomimo tego, że ujemna dynamika będzie notowana przez dwa kolejne kwartały tego roku, to ogólny wynik roczny pozostanie dodatni.

„Wzrost będzie oscylował między 1 a 1,8%, bo pierwsza połowa roku była bardzo dobra. W pierwszym kwartale roczny wzrost wyniósł ponad 4%, w drugim 2,8%. bardzo niski w drugiej połowie, aby roczny wskaźnik był ujemny” – wyjaśnił.

Ogólnie Ž. Mauric zauważa, że ​​recesja to techniczny termin na formalne spowolnienie wzrostu gospodarczego. Jednak według niego, tym razem gospodarka nie poradzi sobie ze scenariuszem kryzysu z 2008 roku, gdyż zanotowano wówczas jeden z najszybszych spadków PKB w historii.

Według ekonomisty Litwa jest gotowa przetrwać spowolnienie gospodarcze.

„Litewska gospodarka jest bardziej zróżnicowana. Mieszkańcy, firmy, a nawet instytucje rządowe nie są bardzo zadłużeni, przynajmniej w porównaniu ze średnią europejską i światową. W rzeczywistości weszliśmy w spowolnienie gospodarcze w całkiem dobrych warunkach” – powiedział.

Rzeczywiście, weszliśmy w spowolnienie gospodarcze w całkiem dobrej kondycji.

„Ośmieliłbym się nawet powiedzieć, że powinniśmy spadać jak średnia w Unii Europejskiej. Może tylko trochę bardziej ze względu na jej specyfikę z Rosją”, przewiduje Ž. Mauritius.

W drugim kwartale br. produkt krajowy brutto (PKB) w ówczesnych cenach sięgnął 16,4 mld. euro. Szacunek uzyskano poprzez zastosowanie modeli ekonometrycznych opartych na dostępnych danych statystycznych. W porównaniu do 2022 w I kwartale, zmiana realnego PKB, po usunięciu wpływu sezonu i liczby dni roboczych, była ujemna i wyniosła -0,4%, podał w piątek resort.

W oparciu o metodę produkcji, w 2022 r. w II kwartale największy negatywny wpływ na kształtowanie się PKB miała działalność firm transportowych i magazynowych, obsługa nieruchomości.

w 2022 r. PKB w I półroczu wyniósł 30,7 mld. euro według ówczesnych cen. W porównaniu z 2021 r. w I półroczu realna zmiana PKB, po wyłączeniu wpływu sezonu i liczby dni roboczych, wyniosła 3,6%. (bez wypłaty było to 3,4%).

Ž. Mauric: Cieszę się, że nie poszliśmy ścieżką populizmu

Główny ekonomista Luminor, Žygymantas Maurics, cieszy się, że Litwa nie poszła drogą populizmu i nie podjęła preferencyjnych działań, kompensujących ceny energii, paliw i żywności, jak to miało miejsce na Węgrzech, w Polsce czy Hiszpanii. Według niego w takim przypadku wzrost inflacji nie byłby kontrolowany, a jedynie odroczony.

„Inflacja na Węgrzech na koniec tego roku będzie wyższa niż na Litwie, gwarantuję, że 100%. Mielibyśmy wtedy (przyjmując ustępstwa na rzecz wyrównania cen – ELTA) zarówno wyzwanie l inflacji w przededniu do zima i deficyt budżetowy. Kiedy trzeba było sformułować przyszłoroczny budżet, dyskusje byłyby bardzo gorące” – powiedział w poniedziałek Ž. w „radiu Žinių”. Mauritius.

Ekonomista mówi, że największy skok inflacji mieliśmy wiosną i latem, a jest już prawdopodobne, że inflacja zacznie spadać jesienią, bo wstępny wskaźnik za lipiec też był całkiem dobry, pokazując, że inflacja już przeszła. kurs.

„Wciąż będziemy mieć dodatkowe rezerwy. Myślę, że Węgry bardzo chciałyby zamienić się z nami miejscami. W przyszłym roku będziemy mieli zarówno niższą inflację niż Węgry, jak i niższy deficyt budżetowy” – powiedział.

Ž. Według Maurica wzrost inflacji osiągnął już szczyt z kilku powodów, w tym spadających światowych cen surowców i stabilizacji łańcuchów dostaw.

„Gdy globalna konsumpcja spada i nadchodzi recesja, zwłaszcza w świecie zachodnim, łańcuchy dostaw stabilizują się, nie ma już tak poważnych zakłóceń. Brakowało towarów, a teraz widzimy, że dobra trwałe stały się nawet nadwyżką w niektórych krajach, ” wyjaśnił ekonomista.

Zeznał, że firma bała się zakłóceń i zamawiała dokładnie tyle, ile sprzedawała, i że wszystko zostało znacznie usprawnione, a teraz przechodzi na działający model zamawiania więcej niż to konieczne, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi ograniczeniami. koszty transportu lub niestabilna sytuacja z Chinami. Ekonomista uważa, że ​​tam zacznie się konkurencja i promocje, bo firma będzie chciała sprzedawać drogo kupiony towar w magazynach.

„Wyliczamy wzrost inflacji w porównaniu do zeszłego roku. W zeszłym roku we wrześniu zaczęła bardzo szybko rosnąć na Litwie, a w tym roku możemy nie mieć żadnego wzrostu lub bardzo małego wzrostu. Oznacza to, że roczny wzrost będzie kontynuowany by spaść, nawet pod koniec tego roku, zimą, inflacja będzie jednocyfrowa, 20-10% lub nawet nieco niższa. To będzie psychologicznie łatwiejsze dla ludzi” – powiedział Ž. Mauritius.

ELTA przypomina, że ​​wstępne szacunki rocznej inflacji (lipiec 2022 w porównaniu do lipca 2021), liczonej według wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI) metodologicznie zharmonizowanego na poziomie Unii Europejskiej, wynoszą 20,8%.

Departament Statystyki informuje, że na roczną inflację wpływ miały głównie rosnące ceny żywności i napojów bezalkoholowych, mieszkań, wody, energii elektrycznej, gazu i innych towarów i usług energetycznych, towarów i usług transportowych.

Prognozowana miesięczna zmiana (lipiec 2022 w porównaniu do czerwca) cen konsumpcyjnych liczonych przez HICP wynosi 0,7%.

Ž. Mauric twierdzi, że EBC stąpa po cienkim lodzie

Ponieważ gospodarka strefy euro stoi w obliczu spowolnienia wzrostu, Europejski Bank Centralny (EBC) nie podniesie wkrótce podstawowych stóp procentowych, ostrzega Žygymantas Mauricas, główny ekonomista Luminor Banku.

„Europejski Bank Centralny wpadł w dość nieprzyjemną sytuację. Ponieważ unika podwyżek stóp procentowych, wiedząc, że szybszy wzrost spowoduje pęknięcie bańki cenowej na nieruchomościach, a także zaszkodzi południowym krajom świata. „Europa jest zadłużona. Ale jeśli nie wzrost, euro słabnie w stosunku do innych walut, a następnie importowana inflacja wzrasta jeszcze bardziej”, powiedział Žiniai Radio na Mauritiusie w poniedziałek.

Chociaż wcześniej oczekiwania uczestników rynku wskazywały, że międzybankowa stopa procentowa Euribor może wzrosnąć do 2% w miarę podwyższania przez EBC bazowych stóp procentowych, ekonomista mówi, że wątpi w osiągnięcie takiego poziomu.

„Zobaczymy, jak EBC idzie po cienkiej linii. Moim zdaniem Euribor raczej nie przekroczy 1%” – przewidywał.

Jak wskazuje ekspert Luminor, stymulująca polityka monetarna nadmuchała bańki na rynku nieruchomości i konsumentów. Powiedział, że ponieważ popyt wzrósł znacznie bardziej niż podaż, inflacja odpowiednio wzrosła.

„Teraz zadaniem banków centralnych i rządów jest delikatne opróżnienie tej bańki w taki czy inny sposób. Nie pęknięcie jej szybko. Pytanie, jak to będzie działać. Bo bańka jest ogromna. Możliwe, że bańka pęknie z pewnym huk, zaczną się niekontrolowane procesy”, wyjaśnił Ž Maurice.

„Podczas pandemii odłożyliśmy kryzys w przyszłość. Kopnęliśmy pudło, a teraz musimy się schylić i podnieść” – dodał.

Chociaż EBC, zdaniem ekonomisty, przede wszystkim dąży do kontrolowania wzrostu cen, będzie to robić z dużą ostrożnością, gdyż decydenci polityki pieniężnej tym razem będą unikać działań stymulujących.

„Banki centralne będą niechętne do ponownego wstrzykiwania pieniędzy do gospodarki, obawiając się jeszcze wyższej inflacji” – powiedział Ž. Mauritius.

ELTA przypomina, że ​​21 lipca Rada Prezesów EBC na posiedzeniu we Frankfurcie po raz pierwszy od jedenastu lat podjęła decyzję o podwyższeniu podstawowych stóp procentowych o 0,5%. wskazać.

Od 27 lipca oprocentowanie podstawowych operacji refinansujących wynosi 0,5%, oprocentowanie krańcowych możliwości pożyczania wynosi 0,75%, a oprocentowanie depozytów 0,00%.

Komunikat Banku podkreśla również, że normalizacja stóp procentowych będzie musiała być kontynuowana na nadchodzących posiedzeniach Rady Prezesów. To większe początkowe wyjście z obszaru ujemnych stóp procentowych umożliwia podejmowanie konkretnych decyzji dotyczących przyszłych stóp procentowych oddzielnie przez Radę Gubernatorów na każdym posiedzeniu.


Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *