Wzmagający się wiatr zepchnął hurtowe ceny energii elektrycznej, w niedzielę cena na Litwie była bliska zeru

Zdjęcie autorstwa Shutterstocka.

Na Litwie produkcja energii wiatrowej podwoiła się w ciągu tygodnia, co pozwoliło na spadek hurtowych cen energii elektrycznej. W niedzielę w południe, ze względu na dużą nadwyżkę produkcji w Niemczech i innych częściach Europy, godzinowa cena energii elektrycznej została ustalona na poziomie -500 EUR/MWh.

Od 26 kwietnia do 2 lipca średnia hurtowa cena energii elektrycznej w tygodniu Nord Pool w litewskiej strefie taryfowej spadła o 13 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem, ze 107 EUR/MWh do 93 EUR/MWh. Na Łotwie hurtowa cena energii elektrycznej kształtowała się w taki sam sposób jak na Litwie. W Estonii cena wzrosła o 3 proc. i osiągnęła 91 euro/MWh bez przesyłu i innych opłat – informuje litewski operator systemu przesyłowego energii elektrycznej Litgrid.

Elektrownie wiatrowe wygenerowały większość produkcji w weekend i wraz z niskim zużyciem spowodowały znaczny spadek cen, oscylując wokół 0 EUR/MWh w ciągu dnia w niedzielę. Generacja wiatrowa w Niemczech również szybko wzrosła w zeszłym tygodniu, aw weekend doszło do nadzwyczajnej sytuacji z powodu nadwyżki generacji. Od południa w niedzielę wiatr wytwarzał około 25 GW, podczas gdy energia słoneczna około 30 GW, podczas gdy zużycie w Niemczech było mniejsze niż 45 GW. Ze względu na nadwyżkę 10 GW cena godzinowa spadła do dolnej granicy rynkowej -500 EUR/MWh. Tak ujemna cena prowadzi do znacznych strat dla producentów i dochodów dla konsumentów – cytuje w raporcie Liutauras Varanaviius, dyrektor działu strategii Litgrid.

Zużycie energii elektrycznej na Litwie w ubiegłym tygodniu wzrosło o 1% i osiągnęło 203 GWh. Na Litwie lokalne elektrownie odpowiadały za 37% zużycia energii elektrycznej opalanej olejem.

Na Litwie w ubiegłym tygodniu większość energii elektrycznej została wyprodukowana przez wiatr, jej produkcja podwoiła się z 12 GWh do 25 GWh. Wszystkie inne rodzaje wytwarzania energii elektrycznej są wyłączone, zwłaszcza energia elektryczna do oświetlenia.

Według relacji importu i eksportu (słodkiej) 65% zapotrzebowania na energię elektryczną pochodziło z importu. Rozróżniając import ropy, 67% energii elektrycznej trafiało do Skandynawii przez połączenie NordBalt, 26% na Łotwę, a pozostałe 7% było importowane przez granicę z Polską.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.

Zelene Stidolphe

"Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *