Wystawa „Polska i Litwa – Razem za Wolnością” zostanie otwarta w czwartek w Centrum Wycieczkowym Seimas.
Rita Tamašunienė, przewodnicząca Zespołu ds. Stosunków Międzyparlamentarnych Sejmu RP z Senatem i Sejmem RP, Iwona Arent, przewodnicząca Zespołu ds. Stosunków Międzyparlamentarnych Sejmu RP z Republiką Litewską, Andrzejus Dudziński, wiceambasador Anna Piekarska.
Przedstawiciele Wielofunkcyjnego Centrum Kultury w Niemenczynie zaprezentują program muzyczny poświęcony Dniu Odzyskania Niepodległości Litwy.
Wystawa przedstawia najważniejsze momenty stosunków litewsko-polskich w historii obu krajów w latach 1989-1990, moment Drogi Bałtyckiej, przywrócenie stosunków dyplomatycznych między Litwą a Polską oraz uznanie niepodległości Litwy.
„Działalność ruchów wolnościowych Litewskiego Sąjūdisu i Polskiej Solidarności w latach 1989-1990. była bardzo ważna w historii obu krajów. Oba ruchy wniosły znaczący wkład w wyzwolenie krajów spod okupacji sowieckiej i nawiązały ścisłą współpracę. Pierwsze miejsce przyznane w 1989 roku Wybraną przez członków litewskich Sąjūdis na wizytę zagraniczną była Warszawa, a w 1991 r. 13 stycznia polskich dziennikarzy i polityków zasiadało w litewskim parlamencie, gdy obok parlamentu wzniesiono barykady i przez miasto przejeżdżały sowieckie czołgi” – zauważa R. Tamašunienė, inicjatorka wystawy.
Wystawa „Polska i Litwa – Razem dla Wolności”, przygotowana przez Muzeum Historii Polski w Warszawie i Ambasadę RP na Litwie we współpracy z Centralnym Archiwum Państwowym Litwy, Archiwum Specjalnym Litwy i Instytutem Polskim w Wilnie, będzie można oglądać do 20 marca.
Wystawa czynna w poniedziałki od 8:00 do 17:00, we wtorki i środy od 8:00 do 19:00 oraz w piątki od 8:00 do 15:45.
Zdjęcie Kancelarii Sejmu
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”