Wszystkie cztery strony wzywają UE do uważnej kontroli korytarzy, którymi transportowane są ukraińskie towary

Cztery kraje Europy Środkowej wezwały we wtorek Unię Europejską do uważnej kontroli tzw. korytarzy solidarności, którymi przemieszczają się ukraińskie grupy.

Według urzędników Ministerstw Gospodarki Ukrainy, Węgier, Polski i Słowacji część piwa trafia do takich krajów jak Polska, co szkodzi lokalnym nabywcom, ponieważ ukraińskie piwo jest znacznie tańsze niż produkty lokalne.

Wzywamy Komisję Europejską do bardziej aktywnego monitorowania efektywności korytarza solidarności – powiedział dziennikarzom minister gospodarki Marekas Wyborny.

W naszym wspólnym interesie jest pomoc w wprowadzaniu Ukraińców do krajów, które w idealnym przypadku nie należą do UE, a do tego potrzebujemy naprawdę skutecznych korytarzy – dodał.

Minister Ekologii przyjął innych urzędników z powiatu wiegradzkiego. Minister gospodarki Ukrainy Mykoła Solskis również uczestniczył w spotkaniu zdalnie.

Pan Vyborny zwrócił uwagę, że aby zapobiec wyciekom towarów, UE mogłaby ustanowić regulacje dla handlowców w przypadku transportu rynków spoza UE do portów Polski i krajów bałtyckich.

Minister dodał, że wszystkie cztery partie chcą, aby instytucje europejskie zatwierdziły proponowane działania przed spotkaniem ministrów wspólnotowych w Luksemburgu w przyszłym miesiącu.

Po wkroczeniu Rosji na Ukrainę szlaki żeglugowe wykorzystywane przed wojną na Morzu Czarnym zostały praktycznie zamknięte, przez co UE stała się ważnym szlakiem tranzytowym dla ukraińskiego ruchu.

W maju Bruksela zgodziła się ograniczyć eksport do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji, aby chronić Chińczyków, którzy obwiniali ukraińskie dostawy za spadające ceny na lokalnych rynkach.

środki te umożliwiły dalszy transport zboża w tranzycie przez pięć wspomnianych piw, ale zakazano ich sprzedaży na rynku lokalnym.

Dlatego Komisja Europejska ogłosiła wcześniej, że znosi zakaz importu, twierdząc, że zniknęły zakłócenia na rynku w pięciu państwach członkowskich graniczących z Ukrainą.

Polska, Węgry i Słowacja natychmiast ogłosiły, że nie zaakceptują tej decyzji.

Kijów złożył skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w związku z zakazem.

Wyborny stwierdził, że skarga skomplikowała warunki osiągnięcia porozumienia w sprawie pomocy dla Ukrainy.

Poprosiliśmy pana Solskiego o rozważenie możliwości wycofania skargi – powiedział minister.


Zabrania się powielania informacji agencji informacyjnej BNS w mediach publicznych oraz na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my powiadomimy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.