Wstrząs anafilaktyczny: wymagana natychmiastowa reakcja

Tak silna reakcja błyskawiczna organizmu może uszkodzić układ sercowo-naczyniowy, trawienny, oddechowy i skórny. Kiedy tak się dzieje, liczy się każda minuta – czytamy w komunikacie prasowym.

Jak więc rozpoznać wstrząs anafilaktyczny i jak pomóc sobie lub komuś innemu, jeśli do niego dojdzie?

Wstrząs anafilaktyczny (alergiczny) to ostra, zagrażająca życiu ogólnoustrojowa reakcja alergiczna na alergen, na który jest wielokrotnie narażony i na który organizm jest już wrażliwy. Według Audronė Levickienė, farmaceutki „Apteki BENU”, wstrząs anafilaktyczny mogą wywołać różne substancje: jad owadów (po ukąszeniu), pyłki, niektóre produkty spożywcze, leki, a nawet lateks.

„Po kontakcie ze znanym lub potencjalnym alergenem należy przez pewien czas uważnie monitorować swoje samopoczucie. Wstrząs anafilaktyczny najczęściej występuje u osób uczulonych na pyłki, sierść zwierząt i niektóre pokarmy. Objawy tego wstrząsu pojawiają się najczęściej natychmiast po kontakcie z substancją alergizującą. Czasem jednak dzieje się to po kilku godzinach, a nawet dniach. Pierwszymi objawami wstrząsu alergicznego może być jedynie katar, kichanie i wysypka. Jednak wkrótce objawy będą znacznie silniejsze” – ostrzega specjalista. farmaceuta.

Według A. Levickienė należy się bardziej niepokoić, jeśli po spotkaniu z alergenem zacznie nam dokuczać silne zaczerwienienie i obrzęk skóry, pojawia się kaszel i ostry ból ściskający klatkę piersiową: „Kiedy występują skurcze dróg oddechowych, obrzęk zaczyna się gardło, pacjent zaczyna odczuwać duszność, boli klatka piersiowa i głowa. U poszkodowanego może wystąpić także obrzęk warg, twarzy, a nawet narządów wewnętrznych (błony śluzowej jelit, dróg oddechowych), zawroty głowy, nudności i wymioty. Podczas wstrząsu alergicznego ciśnienie krwi często drastycznie spada i istnieje ryzyko utraty przytomności. Jeśli zauważysz takie objawy, natychmiast wezwij pogotowie. »

Według A. Levickienė osoby z alergią powinny trzymać się z daleka od miejsc, w których brzęczą niebezpieczne owady. Wstrząs anafilaktyczny jest zwykle powodowany przez użądlenia os, szerszeni, trzmieli i pszczół. Dlatego elastycznie omiń pyłki, kwitnące łąki czy drzewa z dojrzewającymi słodkimi owocami. Spotkacie tu na pewno wiele owadów, których ukąszenie u alergika w najlepszym wypadku spowoduje podrażnienie skóry, obrzęk czy swędzenie” – radzi farmaceuta.

Niektóre produkty spożywcze mogą również wymagać pomocy lekarskiej. „Najczęstszymi czynnikami wywołującymi wstrząs anafilaktyczny są orzeszki ziemne, owoce morza, mleko, jaja, produkty sojowe i pszenica. Możliwe są również reakcje krzyżowe, co oznacza, że ​​jeśli jesteś uczulony na krewetki, wstrząs anafilaktyczny może wystąpić również po zjedzeniu mięsa kraba. Rzeczywiście. uczulenie na niektóre produkty często wiąże się z uczuleniem na wszystkie produkty z tej samej lub pokrewnej kategorii. Lepiej odmówić tego drugiego, bo w przeciwnym razie od jednego kęsa można wpaść do jadalni” – ostrzega A. Levickienė.

Kolejnym powszechnym alergenem są różne leki. Wstrząs alergiczny często występuje podczas stosowania zatwierdzonych antybiotyków (szczególnie z grupy penicylin), a także leków zawierających białko (surowice, szczepionki, preparaty hormonalne). Warto wiedzieć, że nawet małe dawki leku mogą wywołać poważną reakcję w organizmie. Dlatego przepisując leki, należy zawsze wziąć pod uwagę kwestię lekarzy: czy zauważyłeś reakcje alergiczne na leki.

Jak pomóc ofierze?

W przypadku wstrząsu anafilaktycznego wymagana jest natychmiastowa reakcja. Tylko w ten sposób możliwe będzie zmniejszenie szkód i uratowanie życia ofiary. „Najpierw zadzwoń pod numer 112 i zgłoś wszelkie podejrzenia wstrząsu anafilaktycznego. Jeżeli znasz alergen wywołujący wstrząs, usuń go jak najszybciej z pomieszczenia. Poszkodowanego ułóż w pozycji poziomej, unieś lekko nogi. Jeżeli pacjent skarży się na nudności, należy obróć go na bok, aby nie udusił się, gdy zacznie wymiotować. Zdejmij mu z rąk wszystkie pierścionki, bransoletki i zegarki, aby nie zrobiły mu krzywdy, gdy zacznie się obrzęk. Jeśli osoba zacznie się dusić, a pomocy jeszcze nie przyjechał, rozpocznij reanimację” – radzi A. Levickienė.

Według farmaceuty w przypadku wstrząsu anafilaktycznego ważne jest, aby wiedzieć, czy dana osoba nie ma przy sobie jednorazowego zastrzyku adrenaliny (adrenaliny). „Pierwsza pomoc w przypadku wstrząsu alergicznego polega na wstrzyknięciu w mięśnie ampułki z 0,1% roztworem adrenaliny. Jeśli ampułek nie masz pod ręką, sprawdź, czy poszkodowany ma jakieś leki przeciwalergiczne. Dobrze byłoby je zażyć przynajmniej do czasu przyjeżdża karetka” – mówi A. Levickienė.

Należy pamiętać, że prawdopodobieństwo wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego wzrasta z każdym jego wystąpieniem. Co piąty pacjent, który doznał wstrząsu anafilaktycznego, może doznać go ponownie w ciągu najbliższych 12 godzin. Dlatego po wyzdrowieniu warto skonsultować się z alergologiem, zwłaszcza jeśli nie mamy pewności, co uczula organizm. Po odkryciu, że jesteś uczulony na określone substancje, otrzymasz receptę na ampułki adrenaliny, które należy zawsze mieć przy sobie.

„Jeśli choć raz doświadczyłeś szoku alergicznego, poinformuj bliskich, przyjaciół czy współpracowników, jak Ci pomóc, aby w razie niebezpieczeństwa mogli Ci pomóc jak najszybciej” – radzi przedstawicielka apteki.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *