Współpraca państw bałtyckich z Polską jest niezbędna dla wzmocnienia bezpieczeństwa

Prezydent Gitanas Nausėda twierdzi, że współpraca i koordynacja działań pomiędzy Państwami Bałtyckimi a Polską jest konieczna dla zapewnienia wzmocnienia bezpieczeństwa regionalnego.

To właśnie powiedział we wtorek w Nowym Jorku podczas spotkania przywódców krajów bałtyckich i Polski w ramach Zgromadzenia Ogólnego ONZ (ZO ONZ), gdzie omawiano kwestie bezpieczeństwa, wsparcia dla Ukrainy i eksportu zbóż, poinformował prezydent. .

G. Nausėda podkreśliła także, że ważne jest kontynuowanie zjednoczonego wsparcia dla Ukrainy i wzywanie sojuszników do zapewnienia ciągłej i szybkiej pomocy wojskowej.

„Jedność krajów bałtyckich i Polski w zakresie bezpieczeństwa i wsparcia dla Ukrainy jest niezwykle cenna. Reprezentując wspólnie nasze interesy, znacznie szybciej osiągniemy pożądany rezultat: maksymalne bezpieczeństwo wschodniej flanki Ukrainy. Zwycięstwo NATO i Ukrainy” – prezydent – napisano w oświadczeniu.

Przywódcy krajów bałtyckich i Polski rozmawiali także o eksporcie zboża z Ukrainy. G. Nausėda podkreślił, że po wycofaniu się Rosji z Czarnomorskiego Porozumienia Zbożowego konieczne będzie poszukiwanie innych środków transportu zboża.

Zdaniem prezydenta eksport zboża przez porty bałtyckie rozwiązałby problem poprzez maksymalne wykorzystanie przepustowości Kłajpedy, Rygi, Tallina i innych portów. Jednak zdaniem litewskiego przywódcy, aby tak się stało, konieczne są wspólne wysiłki krajów na rzecz usunięcia przeszkód administracyjnych.

Podczas spotkania Prezydent nawoływał przywódców krajów do wykorzystania Inicjatywy Trójmorza do poprawy infrastruktury i łączności w regionie.

Szef Litwy podkreślił, że wojna rozpętana przez Rosję przeciwko Ukrainie uwypukliła znaczenie wspólnych projektów infrastrukturalnych w regionie dla zapewnienia bezpieczeństwa i mobilności wojskowej. Zdaniem prezydenta szczyt Inicjatywy Trójmorza, który odbędzie się na Litwie w kwietniu przyszłego roku, będzie okazją do posunięcia się do przodu w rozwoju połączeń korytarzy północnego i południowego, wzmocnienia mobilności wojskowej, realizacji projektów odbudowy na Ukrainie i rozwijać linie solidarności. pomiędzy UE a Ukrainą.

Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *