Z opublikowanego raportu wynika, że na Litwie mieszkaniec spożywa rocznie prawie 18 litrów alkoholu absolutnego.
Według Gražiny Belian, zastępcy dyrektora Departamentu Narkotyków, Tytoniu i Kontroli Alkoholu, najlepszym sposobem rozwiązania tego problemu jest podniesienie cen alkoholu i zmniejszenie jego dostępności.
„W regionie europejskim, według najnowszego raportu WHO, Litwa i Białoruś zajmują pierwsze i drugie miejsce. W 2014 roku mieszkaniec Litwy wypił 17,8 litrów alkoholu absolutnego. WHO zawsze opowiadała się za złożonymi i naukowymi działaniami: podniesieniem ceny alkoholu, ograniczenie dostępności napojów alkoholowych, całkowity zakaz reklamy alkoholu i zakaz prowadzenia działań promocji sprzedaży” – wyjaśnia G. Belian.
W raporcie wskazano również, że Europa pozostaje regionem o najwyższym na świecie całkowitym spożyciu alkoholu na osobę, przy 4-procentowym wzroście liczby zgonów spowodowanych spożyciem alkoholu.
Statystyki spożycia alkoholu na Litwie publikowane przez WHO zaprzeczają logice
Po tej informacji przedstawiciele „Legalus verslo aljanso” skontaktowali się z redakcją DELFI, według której najnowsze dane nie odpowiadają rzeczywistości. Oto ich komentarz:
Statystyki dotyczące spożycia alkoholu publikowane przez Departament ds. Narkotyków, Tytoniu i Kontroli Alkoholu we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia na Litwie nie odpowiadają trendom panującym w kraju. Z danych instytucji publicznych i ekspertów wynika, że w ostatnich latach sprzedaż i spożycie alkoholu na Litwie spadło, natomiast z raportu opublikowanego przez Europejskie Biuro Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że ilość spożywanego alkoholu na Litwie nagle wzrosła nawet o szóste (16%).
Zamiast zapowiadanych wcześniej 15,4 litrów alkoholu absolutnego na osobę powyżej 15. roku życia, według najnowszych danych WHO Litwini spożywają 17,8 litrów alkoholu absolutnego na osobę.
Tymczasem dane litewskiego Departamentu Statystyki wskazują na spożycie 12,0 litrów alkoholu absolutnego rocznie na każdego mieszkańca kraju (lub 14,0 litrów w przypadku obywateli powyżej 15. roku życia). Z danych opublikowanych przez Departament Statystyki wynika, że od 2013 roku spożycie alkoholu na Litwie systematycznie spada.
Niezależni eksperci, którzy ocenili ilość alkoholu spożywanego przez turystów i spożywanego przez emigrantów, na każdego mieszkańca Litwy powyżej 15. roku życia uzyskują 13,14 litra.
Z danych Państwowej Inspekcji Skarbowej, która zarządza poborem akcyzy od sprzedaży napojów alkoholowych, wynika również, że ilość sprzedawanego alkoholu na Litwie spada i jest obecnie najniższa od dekady.
„Dane opublikowane przez WHO są sprzeczne z oficjalnymi statystykami kraju i podstawową logiką: konsumpcja nie może wzrosnąć, jeśli wszystkie dane wskazują na odwrotną tendencję. To racjonalnie prowadzi do wątpliwości, czy dane publikowane przez WHO są wiarygodne” – mówi Romas Apulskis, prezes stowarzyszenia Legal Business Alliance.
Eksperci wyrazili już wątpliwości, czy WHO, która uczyniła Litwę liderem wśród krajów najbardziej pijących, porównuje rzeczy niewspółmierne – dane dla każdego kraju obliczane są w oparciu o inną metodologię.
„Nie jest jasne, w jaki sposób obliczono dane dotyczące spożycia alkoholu na Litwie, gdyż opublikowany raport nie precyzuje tego. Chcielibyśmy usłyszeć bardziej szczegółowe wyjaśnienia od litewskich instytucji, które współpracują z WHO i udostępniają te dane” – mówi R. Apulskis.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”