W sobotę w Nidzie rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Tomasza Manna

„Festiwal Thoma Manna to silna i trwała tradycja, która w wyjątkowy sposób ubarwia letnie wakacje w jednym z najbardziej urokliwych nadmorskich kurortów na Litwie” – zauważa dr Lina Motuzienė, dyrektor Centrum Kultury im. Tomasza Manna, która organizuje to wydarzenie. – Tutaj spodziewamy się przyjazdu wielu gości z Litwy i zagranicy, a jednocześnie – merytorycznych dyskusji, odkryć muzycznych i artystycznych oraz nowych doświadczeń w towarzystwie podobnie myślących ludzi”.

Zdaniem kuratora Centrum Kultury Tomasza Manna, kierowanego przez historyka dr. Irena Vaišvilaitė tematem przewodnim tegorocznego festiwalu są przede wszystkim granice – widoczne, ale najczęściej niewidoczne, oddzielające „swoje” od „obcych”. Można to rozpatrywać pod różnymi kątami: poprzez ewolucję norm komunikacyjnych, czy też szans i zagrożeń, jakie dyktuje globalizacja, w ramach dyskursu politycznego, wreszcie – przez pryzmat gościnności i odwrotnie, faktu mieszkania po sąsiedzku, nawet nie dostając się poznać się.

Kolejnym poziomem jest geograficzny i historyczny. Na przykład miejsce festiwalu – Mierzeja Kurońska – i Kłajpeda to przestrzeń, w której „własne” i „obce” wydarzenia historyczne wielokrotnie się zmieniały i nawet teraz wymagają specjalnego dostępu. „Jak możemy stać się naszą własną naturą Neringa, nie czyniąc jej naszą własnością lub, co gorsza, zasobem, nie narzucając jej własnego zrozumienia, ale pozwalając jej być sobą i współistnieć z nią?” Jak przyswoić historię i dziedzictwo regionu Neringa i Kłajpedy, zrozumieć je i przyjąć jako dar i dziedzictwo?” – pytają organizatorzy festiwalu.

W tegorocznym programie przemówień festiwalu na tarasie muzeum pisarza Tomasza Manna czekają na Państwa spotkania z pisarką Kristiną Sabaliauskaite, germanistą Holgerem Pilsem, który przedstawi korespondencję rodziny Tomasza Manna, mniej znanej opinii publicznej, polski historyk i dyplomata Jan Tombinski, dziennikarz Nikołaj Klimeniouk, niemiecka historyk Anke Hilbrenner. Członkowie kuratora dołączą do programu Word podczas wydarzeń gościnnych: historycy dr. Irena Vaišvilaitė, dr. Ruth Leiserowitz, doc. dr Aurimas Švedas, poeta i tłumacz Antanas Gailius, pisarz, eseista dr. Laurynasa Katkusa i innych.

W programie artystycznym znajduje się wystawa archeologii i fotografii „Obiekt i detal: świat estetyki epoki kamienia”, której kuratorem jest Jogailė Butrimaitė, profesor fotografii w Litewskim Muzeum Narodowym i Wileńskim Ośrodku Szkolenia Zawodowego Biznesu i Usług oraz jego uczniowie z Galeria V i K. Mizgiria, wycieczka na wystawę, której kuratorką jest artystka Anastasija Sosunova W kolonii artystycznej Nida Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych, rozmowa z Feliksem Kalmensonem o praktyce artystycznej. Muzeum Historii Mierzei Kurońskiej po raz pierwszy zaprezentuje rysunki niemieckiego malarza, grafika i ilustratora Pauliusa Kuhfussa (1883-1960) z kolekcji mieszkańców Kłajpedy Aleksandra Popowa i Jeleny Kosinowej. Film artystki Eglė Budvytytė „Pieśni z kompostu: zbliżające się ciała, istniejące gwiazdy” zostanie zaprezentowany na wystawie Muzeum Pamięci Tomasza Manna.

Program filmowy Muzeum Historii Mierzei Kurońskiej umożliwi bezpłatne wieczorne oglądanie filmów współczesnych europejskich reżyserów.

Muzyczny program festiwalu w tym roku powinien obfitować w utwory na fortepian i smyczki, opusy znane i rzadko słyszane w salach koncertowych. 15 lipca, sobota, 19.00 W kościele ewangelicko-augsburskim w Nidzie cykl wydarzeń rozpocznie Koncert Inauguracyjny, podczas którego zabrzmi oratorium „Ostatnie namaszczenie pogan” Broniausa Kutavičiusa. Wykona ją chór kameralny „Aidija” i chór Państwowej Szkoły Artystycznej MK Čiurlionis (dyr. R. Gražinis).

W niedzielę 16 lipca o godzinie 20.00 recital poprowadzi pianista Gabrielius Alekna, który przygotowuje na tę okazję program utworów Johannesa Brahmsa, Claude’a Debussy’ego, Arnolda Schönberga, Vytautasa Bacevičiusa, Karolisa Szymanowskiego.

17 lipca, w poniedziałek, o godzinie 20:00 podczas Litewskiej Godziny Muzyki na słuchaczy czeka audycja „Bronius Kutavičius i nowi romantycy”. Paulius Gefenas (flet) i Morta Grigaliūnaitė (fortepian) wykonają utwory B. Kutavičiusa, Vidmantasa Bartulisa, Mindaugasa Urbaitisa, Algirdasa Martinaitisa, Onutė Narbutaitė dla muzyki młodego pokolenia.

Wtorek 18 lipca, godz. 20.00 w koncercie usłyszymy muzykę nordycką: goście z Finlandii Anna Kuvaja (fortepian) i Annemarie Åström (skrzypce) wykonają w programie utwory kompozytorów skandynawskich, m.in. Josepha Martina Krausa, Tor Aulin, Jana Sibeliusa, Ingeborg Bronsart von Schellendorf, Niels Wilhelm Gade.

Środa, 19 lipca, o godzinie 20:00 pianista Daumantas Kirilauskas zaprosi na godziny z klasyką – muzyką Ludwiga van Beethovena.

Czwartek, 20 lipca, godz. 20.00 W koncercie „Nieznane Opusy” kwartet w składzie: Ingrida Rupaitė (skrzypce I), Milda Kraujutaitytė (skrzypce II), Silvija Čiuladytė (altówka) i Ignė Pikalavičiūtė (wiolonczela) wykona utwór romantyczny francuski Ernest Chausson.

W piątek 21 lipca o godzinie 20.00 w klasie kameralistyki kwintet fortepianowy Johannesa Brahmsa wykona pianista D. Kirilauskas oraz kwartet Čiurlionis w składzie: Jonas Tankevičius (I skrzypce), Darius Dikšaitis (II skrzypce), Gediminas Dačinskas (altówka ), Elena Daunytė (wiolonczela). Podczas imprezy zaprezentowany zostanie także utwór muzyczny „Noc na czerwonej kanapie” autorstwa kompozytora Jurgisa Kubiliausa.

Sobota, 22 lipca, godz. 20.00 W koncercie finałowym dwa kwartety smyczkowe biorące udział w tegorocznym festiwalu połączyły siły i wykonają Duet D-dur na dwie wiolonczele austriackiego kompozytora Josepha Haydna oraz Oktet smyczkowy F-dur op. 17.

Zelene Stidolphe

"Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *