W Polsce odsłonięto pomnik oddającego mocz Lenina

Pomnik Lenina powrócił do dawnego wzorowego miasta komunistycznej Polski, ale przywódca rewolucji bolszewickiej, niegdyś uhonorowany wspaniałymi pomnikami, jest obecnie przedstawiany jako mały, jasnozielony mężczyzna oddający mocz na czarnym cokole.

Ten ironiczny obraz rosyjskiego rewolucjonisty, którego akcja rozgrywa się na robotniczych przedmieściach Krakowa w Nowej Hucie, oferuje humorystyczne spojrzenie na złożoną komunistyczną przeszłość Polski.

„Czy jesteśmy w stanie nadać tej przeszłości zabawniejszy i bardziej surrealistyczny sens, przebić bańkę, pokazać, że śmiechem i dystansem można pozbyć się traumy?” – pytał artysta Bartosz Szydłowski, który wraz z żoną stworzył pomnik. Małgorzata.

Komiczny pomnik Lenina powstał w ramach festiwalu sztuki, podczas którego w ponad 200-tysięcznym mieście prezentowane są różne prace. populacja, udziały.

Twórcy pomnika, zwanego „Fontanna Przyszłości”, dążą do zdarcia zasłony ideologicznej symboliki z ogromnego, oryginalnego pomnika Lenina, wzniesionego w Nowej Hucie po II wojnie światowej, kiedy Polska była satelitą Związku Radzieckiego. Unii Europejskiej, lecz został rozebrany po upadku reżimu komunistycznego w 1989 r.

Lśniący zielony Lenin ma zaledwie 68 centymetrów wzrostu i jest dziesięć razy mniejszy od poprzedniego pomnika miasta. Jego żywy kolor i lekceważąca poza ostro kontrastują z surowością i przepychem oryginalnego pomnika w stylu socrealizmu.

„Dlaczego taki mały?” Chodziło o sprowadzenie ideologii do jej prawdziwego wymiaru – mówi Maciejs Mizianas, historyk sztuki w miejscowym muzeum.

Nowa Huta, ważny ośrodek przemysłowy, została wybrana przez sowieckiego dyktatora Józefa Stalina na miasto modelowe i przeciwwagę dla mieszczańskiego miasta Krakowa, dawnej stolicy królów polskich oraz ważnego ośrodka kulturalnego, intelektualnego i religijnego.

W 1949 roku rozpoczęto budowę gigantycznej huty stali w Nowej Hucie, nazwanej imieniem Lenina. Kompleks ten nie miał uzasadnienia ekonomicznego, gdyż węgiel i rudę żelaza trzeba było transportować z daleka.

„W przeciwieństwie do reszty bloku komunistycznego, w Polsce znajdowały się tylko dwa lub trzy pomniki Lenina. Tymczasem w Czechosłowacji, Niemczech Wschodnich i na Węgrzech były one na każdym rogu ulicy” – powiedział Mizian agencji prasowej AFP.

„Komuniści nie chcieli jednak drażnić Polaków, mając pełną świadomość swoich negatywnych uczuć wobec Rosjan” – wyjaśnił.

Nowa Huta też początkowo nie miała pomnika Lenina, jednak delegacje zagraniczne dziwiły się, że w mieście, którego huta nosi imię komunistycznego przywódcy, nie ma jego pomnika.

Uginając się pod naciskiem, były przywódca Polskiej Partii Komunistycznej Władysław Gomułka „postanowił zbudować taki pomnik w sercu miasta, choć szybko stał się on celem mieszkańców miasta” – powiedział Mizian.

Niektórzy spryskali posąg płynem wabiącym koty, przez co pomnik komunistycznego przywódcy wkrótce zaczął śmierdzieć kocim moczem. Inni próbowali go wysadzić, ale tylko nogi Lenina zostały uszkodzone.

Po upadku reżimu komunistycznego w 1989 r. w całym bloku komunistycznym Europy Wschodniej burzono pomniki Lenina. Pomnik, który stał w Nowej Hucie, został sprzedany na złom szwedzkiemu biznesmenowi, który zbudował go w swoim wesołym miasteczku.

Szydłowski powiedział, że jego post spotkał się z największą liczbą pozytywnych komentarzy, a mieszkańcy mieli nadzieję, że pomoże to przyciągnąć do Novej Hut więcej turystów.

Ale nie wszyscy są zadowoleni: dla 53-letniego Zbigniewa Obrusika nowy pomnik przywołuje bolesne wspomnienia.

„To właśnie pod pomnikiem Lenina uderzyła nas ZOMO (bojówka reżimu komunistycznego) podczas demonstracji Solidarności”. – wyjaśnił mężczyzna, odnosząc się do prodemokratycznej unii, która pomogła krajowi wyjść spod rządów komunistycznych.

„Jest za wcześnie na nowego Lenina w Nowej Hucie” – dodał.

Tymczasem dwóch członków konserwatywnej opozycyjnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) owinęło pomnik Lenina w folię, tłumacząc, że taka „ochrona” byłaby równoznaczna z „prezerwatywą” zapobiegającą szerzeniu się ideologii komunistycznej.

Członkowie PiS oskarżyli w ten sposób B. Szydłowskiego o szerzenie propagandy komunistycznej, za co w Polsce grozi kara do dwóch lat więzienia.

Po zakończeniu festiwalu sztuki pomnik Lenina usunięto z głównego placu i przeniesiono na inny, zlokalizowany w pobliżu teatru prowadzonego przez B. Szydłowskiego.

„Teraz jest bezpiecznie i mamy nadzieję, że tak pozostanie na zawsze” – powiedziała artystka.


Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *