W Polsce epidemia legionellozy zabiła siedem osób

Liczba ofiar śmiertelnych epidemii choroby legionistów w Rzeszowie w południowo-wschodniej Polsce wzrosła do siedmiu – poinformowały w piątek władze lokalne, próbując zidentyfikować źródło infekcji.

„W sumie zginęło czterech mężczyzn i trzy kobiety” – powiedział Polsat News Krzysztof Saczka, szef polskiej służby zdrowia.

Legioneloza to rodzaj zapalenia płuc wywołanego przez bakterie. Około jedna na dziesięć osób chorych na tę chorobę umiera z jej powodu. Bakterie te rozprzestrzeniają się poprzez mgłę wodną (aerozole), zwykle z powodu źle utrzymanej lub źle skonstruowanej instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Legioneloza jest bardziej niebezpieczna dla osób z osłabioną odpornością.

Zmarli byli w wieku od 63 do 95 lat i cierpieli na raka, choroby serca lub inne choroby przewlekłe – dodał Saczka.

Około 20 tys. Władze zaludnionego miasta Rzeszowa ogłosiły prace nad przeciwdziałaniem legionelozie i inspekcje miejskich wodociągów, a pierwsze wyniki kontroli będą znane w poniedziałek.

Nazwa choroby pochodzi od pierwszego znanego wybuchu choroby, który miał miejsce w 1976 roku w hotelu w Filadelfii, gdzie odbywała się konferencja Amerykańskiego Stowarzyszenia Weteranów Legionu.

Zachorowało ponad 220 osób, z czego 34 zmarły.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *