W Polsce 14 cudzoziemców uznano za winnych szpiegostwa na rzecz Rosji

Zdjęcie: Patrick Pleul (Scanpix).

Polski sąd skazał we wtorek 14 obywateli Rosji, Białorusi i Ukrainy za organizowanie dywersji i działań wywiadowczych przeciwko Polsce na rzecz Rosji.

„Po zapoznaniu się z aktami… sąd uznał wszystkich oskarżonych za winnych zarzucanych im czynów, a część z nich działała w zorganizowanej grupie przestępczej” – oznajmił sędzia Jarosław Kowalskis, ogłaszając wyrok.

W zeszłym miesiącu oskarżeni zostali oskarżeni o działalność szpiegowską, m.in. planowanie wykolejenia pociągów przewożących pomoc dla sąsiedniej Ukrainy oraz szpiegostwo obiektów wojskowych i infrastruktury krytycznej członków NATO.

14 oskarżonych zostało skazanych zaocznie. Wszyscy przyznali się już do winy.

W skład grupy wywiadowczej wchodzili Rosjanie, Ukraińcy i Białorusini – powiedziała AFP rzeczniczka lubelskiego sądu Barbara Markowska.

Dwóch innych rzekomych członków grupy będzie sądzonych oddzielnie po wycofaniu swoich wcześniejszych przyznań się do winy.

Wśród skazanych znalazł się Maksim S., rosyjski hokeista polskiego klubu Sosnowiec, którego aresztowanie w czerwcu wywołało ostre protesty w Moskwie i zażądał od Polski pełnych wyjaśnień.

W grupie wywiadu weszło także „dwóch ukraińskich prawników i politolog, nauczyciel języka francuskiego, technik farmaceutyczny i inżynier oprogramowania” – podała „Rzeczpospolita”.

Śledczy stwierdzili, że członkowie grupy otrzymywali zamówienia za pośrednictwem aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram i otrzymywali płatności w kryptowalutach.

Polskie media podały, że otrzymane kwoty wahały się od 300 dolarów (274 euro) do około 10 000 dolarów (9120 euro).

Osoby te monitorowały takie obiekty, jak punkty kontrolne na granicy Ukrainy, główne linie kolejowe przewożące broń i pomoc humanitarną do sąsiedniego kraju.

Nakazano im także roznoszenie ulotek propagandowych nawołujących do nienawiści wobec Ukraińców.

Od 2022 r., kiedy Rosja rozpoczęła inwazję na pełną skalę, Polska zdecydowanie wspiera Ukrainę.


Zabrania się powielania informacji agencji informacyjnej BNS w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w „Verslo žinės”, „Sodra”, „Registrų centrum” itp. w źródłach.