W niedzielę cena systemu Nord Pool po raz pierwszy była ujemna

Jak podaje „Litgrid”, od 10 do 16 lipca średnia tygodniowa hurtowa cena energii elektrycznej w litewskiej strefie taryfowej giełdy „Nord Pool” wzrosła o 22 proc. w stosunku do poprzedniego tygodnia. z 72 EUR/MWh do 87 EUR/MWh. Na Łotwie hurtowa cena energii elektrycznej kształtowała się w taki sam sposób jak na Litwie. W Estonii cena wzrosła o 18%. z 70 EUR/MWh do 82 EUR/MWh.

„W ubiegłym tygodniu generacja wiatrowa w krajach bałtyckich znacznie spadła: na Litwie generacja wiatrowa spadła w ciągu tygodnia o około połowę, a w Estonii i na Łotwie nawet o około 70%. Łącznie generacja wiatrowa w krajach bałtyckich spadła o 40 GWh w porównaniu do poprzedniego tygodnia (…) Jednak w weekend w regionie powróciła znaczna generacja wiatrowa iw niedzielę od godziny 6:00 do 18:00 cena na Litwie była ujemna. Najniższa cena była między 15:00 a 16:00, kiedy to wyniosła -56,55 Eur/MWh. Podobna sytuacja miała miejsce w innych krajach regionu, a średnia dzienna cena systemu Nord Pool po raz pierwszy w historii była w niedzielę ujemna. Cena ta jest obliczana na podstawie cen energii elektrycznej w Skandynawii, a o tym rekordzie zadecydowały ujemne ceny w Finlandii i Szwecji – mówi Aistė Krasauskienė, szefowa działu rozwoju rynku Litgrid.

Zużycie energii elektrycznej na Litwie wzrosło w zeszłym tygodniu o 1%. i osiągnął 200 GWh. Na Litwie lokalne elektrownie dostarczyły 43%. zużycia energii elektrycznej w kraju*. Łącznie w zeszłym tygodniu na Litwie wyprodukowano 86 GWh energii elektrycznej, czyli 16%. mniej niż tydzień wcześniej, kiedy produkcja osiągnęła 103 GWh.

Na Litwie w ubiegłym tygodniu większość energii elektrycznej wyprodukowały elektrownie słoneczne, których produkcja wzrosła o 9%. od 26 GWh do 28 GWh. Również o 11 proc. wzrosła produkcja w elektrowniach cieplnych z 18 GWh do 20 GWh. Nieznacznie wzrosła produkcja elektrowni wodnych – z 10 GWh do 11 GWh. Znacznie spadła natomiast produkcja elektrowni wiatrowych – z 44 GWh do 23 GWh. Według raportu, w ciągu tygodnia elektrownie słoneczne wyprodukowały jedną trzecią energii elektrycznej produkowanej na Litwie, elektrownie wiatrowe – 27%, elektrownie cieplne – 23%, elektrownie wodne – 12% i inne elektrownie – 5%.

Według stosunku import/eksport (słodkie) 59%. zapotrzebowania kraju na energię elektryczną* pochodzi z importu. W porównaniu z poprzednim tygodniem łączna wielkość importu pozostała prawie taka sama i wyniosła około 150 GWh. Różnicując import kraju, 78% energii elektrycznej trafiało do kraju ze Skandynawii przez połączenie NordBalt, 15%. z Łotwy, a pozostałe 7% importowano przez granicę do Polski.

Całkowity przepływ energii elektrycznej z Litwy zmniejszył się o 44%. od 47 GWh do 26 GWh. Łączem „LitPol Link” do Polski kierowano 87 proc. litewskiego eksportu, a pozostałe 13 proc. eksport na Łotwę.

Wykorzystanie przepustowości łącza „LitPol Link” dla przepływu energii elektrycznej osiągnęło 39%. wobec Polski i 12 proc. w kierunku Litwy. Wykorzystanie przepustowości NordBalt wyniosło 0%. W kierunku Szwecji i na 100%. w kierunku Litwy.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *