W Kownie powstanie nowa atrakcja: będzie upamiętniać symbol Alei Laisvėsa – stuletnią lipę

12 października Przy Alei Laisvės w Kownie stanie nowy obiekt sztuki zrównoważonego rozwoju. W samym sercu głównego deptaka, w budynku nr 18, już wkrótce będzie można zobaczyć dzieło świetlne inspirowane jednym z symboli Kowna: stuletnią lipą.

Przez większą część lipca Laisves Lane stała się integralną częścią miasta. W lipcu 1851 roku zasadzono jeden z najdłuższych deptaków w Europie: stuletnie drzewa przetrwały nie zmianę historyczną, ale także architektoniczną, która zmieniła oblicze miasta. Już wkrótce symbol lipca nabierze nowej formy: instalacja w kształcie drzewa ozdobi fasadę jednego z budynków Alei Alei. Oczekuje się, że świetlny obiekt nie tylko wtopi się w otaczającą architekturę, ale także wzbudzi miłe skojarzenia u przechodniów, a być może nawet stanie się nowym miejscem spotkań.

Fot. A. Aleksandravičius.

„Trzeba podróżować i obserwować, jak sztuka rezonuje z biznesem, jak sztuka wnosi tematy, kolory, historie i dyskusje do innych krajów. W rzeczywistości sztuka uliczna celebruje różnorodność, a miasta, w których gości się sztukę uliczną wysokiej jakości, są często uważane za bardziej włączające i przyjazne” , zaczyna się historia właścicieli firmy deweloperskiej Etapas Group. To oni wpadli na pomysł ​​​nowego podkreślenia Alei Laisvė i nadania miastu nowego akcentu. Nie jest to pierwsza artystyczna pomysł zrealizowany przez firmę.Wcześniej przy pomocy „Grupy Etapas” została udekorowana praca „Positive Dog” artysty Morfai współżycie Na zewnątrz przestronnego budynku udostępniono bezpłatnie przestrzeń do promocji i ekspozycji sztuki w galerii „Nyčės ūsai” na Starym Mieście w Kownie, organizując zamknięte prezentacje obiektów inicjujące pokazy taneczne.

„Często utrzymujemy prace w ścisłej tajemnicy, w tajemnicy, a ta instalacja artystyczna będzie otwarta dla całego Kowna jako inwestycja emocjonalna i kulturalna. Jednocześnie jest to również częściowo oznaka przejrzystości „, powiedział Mindaugas Velička, współwłaściciel z grupy Etapas.

Fot. A. Aleksandravičius.

Zrównoważona komunikacja była jednym z kryteriów, którymi kierowali się pomysłodawcy. Celem było zapewnienie trwałości rozwiązania. Zaproszenie firmy do założenia obiektu w Laisvė Aleja spotkało się z dużym zainteresowaniem: zgłoszono aż 10 różnych projektów. Na kilku etapach selekcji oceniano propozycje profesjonalnych artystów, brano pod uwagę trwałość i wartość estetyczną dzieła, a celem było nadanie znaczenia dziedzictwu „Kowno – Europejska Stolica Kultury 2022”, co zachęciło zmiany zapoczątkowane w mieście, wzmożony rytm kulturowy musi być kontynuowany.

Po rozważeniu wszystkich opcji wybrano pomysł artystki Kotryny Čalkaitė „Liepa”. Zdaniem pana Velički pomysł wykorzystania litery K użytej w logo projektu „Kowno – Europejska Stolica Kultury 2022” okazał się trafny. Podobała nam się także funkcjonalność obiektu: w zimnych porach roku, kiedy słońca jest mało, a drzewa tracą liście, instalacja stworzy przyjemne oświetlenie miasta. Wreszcie lipa jest symbolem Alei Laisvės i Kowna, bliskiego mieszkańcom miasta.

Kotryna Calkaitė. / Fot. K. Sviderskytė.

K. Čalkaitė to artystka, która wielokrotnie prezentowała gościom festiwali w Estonii, Polsce, Finlandii i Macedonii, a jej instalacje zdobiły także różne przestrzenie publiczne na Litwie.

„Miasto się zmienia, budynki się zmieniają, niektóre są naprawiane, inne burzone, powstają nowe budynki, ludzie wprowadzają się i wyprowadzają, rodzą się, dorastają, starzeją się, a drzewa stoją, doświadczając zmieniającego się oblicza miasto, epoki historyczne i wydarzenia. Myśląc o tym, jaki rodzaj instalacji powinien pojawić się na ścianie, chcieliśmy przenieść ten symbol długowieczności, żywotności, komfortu” – sama artystka zaprezentowała obiekt.

Według K. Čalkaitė realizując projekt, zdecydowała się na minimalistyczne zbadanie szczegółów i organiczne zintegrowanie samego dzieła z otaczającą architekturą. Kształty instalacji odtworzą kształty pionowych, poziomych i ukośnych elementów budynku zaprojektowanego przez architekta Mindaugasa Miliukštėsa i ożywią fasadę. Grafika inspirowana jest tematem i logo „Kaunas 2022”, stworzonym przez projektantów, architektów Rokasa Sutkaitisa i Juliusa Seniūnasa.

Fot. A. Aleksandravičius.

Instalacja i otwarcie nowej karty w historii Alei Laisvės będzie możliwe już 12 października o godzinie 19:00. Wieczorem oświetli nie tylko budynek Laisvės al. 18, ale także rosnąca obok lipa. Wieczorem będzie można posłuchać utworu muzycznego kompozytora Patriosa Židelevičiusa, inspirowanego dźwiękami kowieńskiej Alei Laisvė.

„Liepa jest odzwierciedleniem tożsamości Kowna i w tym przypadku taka artystyczna przerywnik dodatkowo wzmacnia wizerunek miasta i zbliża mieszkańców miasta. Mieszkańcy Kowna spotykają się już „na poczcie” lub „przy fontannie”, może już niedługo będziemy mogli spotkać się także w lipcu?” – myśleli pomysłodawcy.

Fot. A. Aleksandravičius.

Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *