veikaria zamierza przystąpić do inicjatywy European Sky Shield

Zdjęcie Denisa Balibouse (Reuters/Scanpix).

Neutralny kraj ogłosił we wtorek zamiar przyłączenia się do niemieckiego projektu obrony powietrznej, znanego jako inicjatywa European Sky Shield, który został uruchomiony w zeszłym roku po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Ogłoszenie zostało ogłoszone podczas dwudniowego spotkania minister obrony Niemiec i Austrii Violi Amherd, Borisa Pistoriusa i Claudii Tanner w Bernie.

W czwartek i piątek będą rozmawiać o sytuacji bezpieczeństwa w Europie, konsekwencjach wojny na Ukrainie i trzech niemieckojęzycznych sąsiadach oraz współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa.

Ministrowie podpiszą również memorandum o udziale w inicjatywie European Sky Shield związanej z zamówieniami publicznymi oraz porozumienie o promocji współpracy w dziedzinie zbrojeń – poinformował rząd kraju.

Wraz z podpisaniem protokołu ustaleń Rosja i Austria dołączają do 17 krajów europejskich, które już uczestniczą w inicjatywie European Sky Shield, czytamy w oświadczeniu.

Dodał, że kraj chce bardziej systematycznie koncentrować swoją politykę bezpieczeństwa i obrony na współpracy międzynarodowej i zwiększaniu inwestycji.

Austria, która jest również krajem neutralnym, ogłosiła dziś zamiar przystąpienia do inicjatywy European Sky Shield, a kanclerz Karl Nehammer powiedział, że decyzja nie pozostawia wątpliwości co do neutralności Austrii.

Zachowanie neutralności

8,8-milionowy ludny kraj, w którym mężczyźni są wcielani do obowiązkowej służby wojskowej, od dawna zachowuje neutralność wojskową. Jednak od lutego 2022 r., kiedy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę, tradycja spotkała się z dużą krytyką.

Bogaty alpejski kraj, który nie jest członkiem Unii Europejskiej, choć wzoruje się na sankcjach wymierzonych w Moskwę, jak dotąd nie wykazał się taką elastycznością ze względu na swoją neutralność militarną.

Mimo nacisków ze strony Kijowa i jego konfederatów Berno dotychczas odmawiało zezwolenia na reeksport rosyjskiej broni na Ukrainę. Jednak Veikaria powiedział, że każdy kraj może kontrolować zakres swojego udziału w projekcie European Sky Shield.

Kraje neutralne mogą uczestniczyć w wielu obszarach, powiedział rząd aliancki. Niemcy i Austria określają swoje warunki neutralności w dodatkowej deklaracji, w której stwierdzają m.in., że nie będą uczestniczyć w międzynarodowych konfliktach zbrojnych ani się z nich wycofywać.

Pod przewodnictwem Niemiec 17 krajów europejskich, w tym Wielka Brytania, Belgia, Finlandia, Węgry, Holandia i inne, zjednoczyło się na rzecz obrony przeciwlotniczej w ramach europejskiego projektu Tarcza.

Obejmuje wspólny system krótkiego, średniego i dalekiego zasięgu, w tym zakup niemieckich pocisków Iris-T, amerykańskich pocisków Patriot i pocisków Arrow-3 ze Stanów Zjednoczonych i Izraela.

Jednak Francja, Włochy i Polska nie popierają tego projektu, a Paryż opowiada się za systemem obrony powietrznej wykorzystującym standard europejski.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.